به وب سایت جدید دکتر ویدا فلاح خوش آمدید...
0

بخشش، راز آرامش

بخشش-و-آرامش

آیا برایتان پیش آمده که حرفی و یا رفتاری از کسی برای مدتها شما را آزرده خاطر کرده باشد و برای رها شدن از این وضع، سعی کنید آن فرد را ببخشید یا آن رفتارش را فراموش کنید، ولی بعد از مدتی با کوچکترین جرقه ای دوباره همان آزردگی در شما نسبت به او روشن شود و حالتان از قبل هم بدتر بشود؟ فکر می کنید که چرا ما گاهی اوقات موفق به بخشیدن واقعی دیگران نمی شویم؟ برای بخشیدن عمیق و همیشگی دیگران چه کار باید کرد؟

 

چرا باید دیگران را ببخشیم؟

بسیاری از متخصصین ادعا می‌کنند که برای عبور کردن و رها شدن از آسیبی که فردی به شما زده است، لازم است تمایل به بخشیدن آن فرد داشته باشید. با اینکه گفتن این امر دشوار نیست، اما در عمل، این کار آنقدرها هم که تصور می‌کنید آسان نیست.

برای خیلی‌ها ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بتوانند کسی را ببخشند، مخصوصاً در مواردی که فرد متوجه آسیب جدی شده باشد. و البته کسانی هم هستند که هیچوقت افرادی که آنها را آزرده اند را نمی‌بخشند. شاید فرض کنند که او را بخشیده اند،‌ ولی در شرایطی که مورد آزاردهنده دیگری در ارتباط با آن فرد پیش می آید، آنها همه رنجش های گذشته نسبت به او را زنده و مرور می کنند و خود را هر چه بیشتر آزرده می کنند. بخشش حقیقی باعث می شود که احساس خشم و قضاوت نسبت به دیگران در وجود شما کمتر شود، ولی اینکه چگونه به این بخشش برسیم امریست مهم.

در عین حال، ممکن است بخشیدن فردی که با او رابطه نه چندان نزدیکی داریم یا توقع زیادی از او نداریم خیلی برایمان دشوار نباشد. برای بسیاری از افراد، بخشیدن نزدیک ترین افراد زندگی شان دشوارترین کار است. برای مثال، بخشیدن پدر و مادر به خاطر رفتار یا رفتارهایی که در سنین کودکی با ما داشته اند، یا بخشیدن همسر به خاطر کاری که با ما کرده است. اما در عین حال بخشیدن این افراد اهمیت ویژه ای هم برای ما دارد، چون ما با این افراد زندگی می کنیم و به لحاظ عاطفی نقش مهمی در زندگی ما ایفا می کنند، برای همین و برای داشتن ذهن و زندگی آرام تر، لازم است بتوانیم آنها را ببخشیم.

 

بخشیدن چگونه به ما کمک می کند؟

خشم و آزردگی از دیگران در وهله اول وجود خود ما را زخمی و پر از درد نگه می دارد. و فردی که دچار زخم و آسیب دیدگی ذهنی و روانی است، نمی تواند به خوبی در جنبه های مختلف زندگی اش عمل کند. برای مثال، فرد آسیب دیده ای که خشمی قدیمی را از کودکی از پدر یا مادرش تا بزرگسالی به دوش می کشد، نه تنها در روابط بعدی خود با همسر یا فرزندش این آزردگی‌ها را به همراه می آورد، بلکه در رابطه با کوچکترین رفتاری که خوشایندش نیست، مدتها آزردگی را در خود حفظ می کند، مدت ها دچار گفتگوهای ذهنی ناراحت کننده می شود و به همین خاطر در محیط اجتماع و در ارتباط با همکاران یا دوستانش فردی ضعیف و آسیب دیده به نظر می رسد.

ما از طریق بخشیدن دیگران در واقع به خودمان کمک می کنیم، روانمان را پالایش می کنیم و آسیب های گذشته و آزردگی هایی که در ذهن و روانمان ایجاد شده را ترمیم می کنیم. بخشیدن نه تنها استرس و اضطراب های پنهان درون ذهن ما را پالایش می کند، بلکه به ما کمک می کند با صلح بیشتری زندگی کنیم و از رویدادها و افراد مثبت و خوب اطرافمان انرژی بگیریم و کمتر توجه مان را به نکات منفی زندگی معطوف کنیم.

اما تا زمانیکه از وقایع گذشته زندگی آزرده باشیم و دیگران را مقصر و مسبب آن جریانات بدانیم، نمی توانیم در صلح و آرامش زندگی کنیم. و این خود ما هستیم که می توانیم به این نقطه برسیم که دیگران را ببخشیم و از تله آزردگی از آنهاه بیرون بیاییم.

مسئله مهم و اساسی این است که بدانیم، بفهمیم و عمیقا این را درک کنیم که هیچکس بدون مجوز ما نمی تواند ناراحتمان کند. آنچه ما را ناراحت می کند، در واقع گفتگوی درونی ما درباره رفتار و کنشی است که دیگری در رابطه با ما (یا حتی فرد دیگری) انجام داده است. ما انتخاب می کنیم که با تکرار جملاتی سرزنشگرانه درباره او، خود را ناراحت و عصبی نگه داریم و به تدریج دچار انواع مشکلات روانی و بیماری های جسمی (Psychosomatic) شویم.

در دوره بخشش راز آرامش یاد می گیرید چگونه دیگران را ببخشید و با شناخت و رعایت قوانین معنوی خود را از آزردگی های گذشته آزاد کنید. در دوره بخشش راز آرامش، شما همچنین یاد می گیرید تا در روبرویی با مشکلات زندگی، دیگران را مقصر نپندارید و با حفظ تعادل به دنبال راه حل آن مشکل باشید.

 

عفو و بخشایش به شما کمک می کند تا:

 به آرامش و تعادل روانی برسید.

 سلامت عمومی‌ تان را بهبود بخشید.

 درگیر گذشته نمانید و ذهن متمرکز و یادگیرنده تری داشته باشید.

 روابطتان با دیگران مطلوبتر شود.

 رفتارهای تکانشی در شما کمتر شود و زندگی سالمی را بسازید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت دوره 280,000 تومان
تعداد دانشجو : 9
مدت دوره: 0 هفته
امتیازی ثبت نشده است
راهنمای استفاده از دوره

  • استفاده از جلسات به ترتیب ارائه شده
  • انجام تمرینات ارائه شده در هر درس
  • نت برداری و نوشتن نکات مهم برای مرور بعدی
  • مرور مطالب به منظور درونی شدن و تغییر در سطح باورها
Admin bar avatar
مدرس

ویدا فلاح

دکتر ویدا فلاح روانشناس و مدرس مهارت های زندگی است که فعالیتش را در این حوزه از سال ۱۳۷۷به طور رسمی آغاز کرد.