آموزش‌ مهارت‌های زندگی

از رنجش تا بخشش (بخشش، راز آرامش)

مدت دسترسی
همه مراحل
50 درس
امتحان 0
66 دانش آموز

آیا برایتان پیش آمده که حرفی و یا رفتاری از کسی برای مدتها شما را آزرده خاطر کرده باشد و برای رها شدن از این وضع، سعی کنید آن فرد را ببخشید یا آن رفتارش را فراموش کنید، ولی بعد از مدتی با کوچکترین جرقه ای دوباره همان آزردگی در شما نسبت به او روشن شود و حالتان از قبل هم بدتر بشود؟ فکر می کنید که چرا ما گاهی اوقات موفق به بخشیدن واقعی دیگران نمی شویم؟ برای بخشیدن عمیق و همیشگی دیگران چه کار باید کرد؟

 

چرا باید دیگران را ببخشیم؟

بسیاری از متخصصین ادعا می‌کنند که برای عبور کردن و رها شدن از آسیبی که فردی به شما زده است، لازم است تمایل به بخشیدن آن فرد داشته باشید. با اینکه گفتن این امر دشوار نیست، اما در عمل، این کار آنقدرها هم که تصور می‌کنید آسان نیست.

برای خیلی‌ها ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بتوانند کسی را ببخشند، مخصوصاً در مواردی که فرد متوجه آسیب جدی شده باشد. و البته کسانی هم هستند که هیچوقت افرادی که آنها را آزرده اند را نمی‌بخشند. شاید فرض کنند که او را بخشیده اند،‌ ولی در شرایطی که مورد آزاردهنده دیگری در ارتباط با آن فرد پیش می آید، آنها همه رنجش های گذشته نسبت به او را زنده و مرور می کنند و خود را هر چه بیشتر آزرده می کنند. بخشش حقیقی باعث می شود که احساس خشم و قضاوت نسبت به دیگران در وجود شما کمتر شود، ولی اینکه چگونه به این بخشش برسیم امریست مهم.

در عین حال، ممکن است بخشیدن فردی که با او رابطه نه چندان نزدیکی داریم یا توقع زیادی از او نداریم خیلی برایمان دشوار نباشد. برای بسیاری از افراد، بخشیدن نزدیک ترین افراد زندگی شان دشوارترین کار است. برای مثال، بخشیدن پدر و مادر به خاطر رفتار یا رفتارهایی که در سنین کودکی با ما داشته اند، یا بخشیدن همسر به خاطر کاری که با ما کرده است. اما در عین حال بخشیدن این افراد اهمیت ویژه ای هم برای ما دارد، چون ما با این افراد زندگی می کنیم و به لحاظ عاطفی نقش مهمی در زندگی ما ایفا می کنند، برای همین و برای داشتن ذهن و زندگی آرام تر، لازم است بتوانیم آنها را ببخشیم.

 

 

بخشیدن چگونه به ما کمک می کند؟

خشم و آزردگی از دیگران در وهله اول وجود خود ما را زخمی و پر از درد نگه می دارد. و فردی که دچار زخم و آسیب دیدگی ذهنی و روانی است، نمی تواند به خوبی در جنبه های مختلف زندگی اش عمل کند. برای مثال، فرد آسیب دیده ای که خشمی قدیمی را از کودکی از پدر یا مادرش تا بزرگسالی به دوش می کشد، نه تنها در روابط بعدی خود با همسر یا فرزندش این آزردگی‌ها را به همراه می آورد، بلکه در رابطه با کوچکترین رفتاری که خوشایندش نیست، مدتها آزردگی را در خود حفظ می کند، مدت ها دچار گفتگوهای ذهنی ناراحت کننده می شود و به همین خاطر در محیط اجتماع و در ارتباط با همکاران یا دوستانش فردی ضعیف و آسیب دیده به نظر می رسد.

ما از طریق بخشیدن دیگران در واقع به خودمان کمک می کنیم، روانمان را پالایش می کنیم و آسیب های گذشته و آزردگی هایی که در ذهن و روانمان ایجاد شده را ترمیم می کنیم. بخشیدن نه تنها استرس و اضطراب های پنهان درون ذهن ما را پالایش می کند، بلکه به ما کمک می کند با صلح بیشتری زندگی کنیم و از رویدادها و افراد مثبت و خوب اطرافمان انرژی بگیریم و کمتر توجه مان را به نکات منفی زندگی معطوف کنیم.

اما تا زمانیکه از وقایع گذشته زندگی آزرده باشیم و دیگران را مقصر و مسبب آن جریانات بدانیم، نمی توانیم در صلح و آرامش زندگی کنیم. و این خود ما هستیم که می توانیم به این نقطه برسیم که دیگران را ببخشیم و از تله آزردگی از آنهاه بیرون بیاییم.

مسئله مهم و اساسی این است که بدانیم، بفهمیم و عمیقا این را درک کنیم که هیچکس بدون مجوز ما نمی تواند ناراحتمان کند. آنچه ما را ناراحت می کند، در واقع گفتگوی درونی ما درباره رفتار و کنشی است که دیگری در رابطه با ما (یا حتی فرد دیگری) انجام داده است. ما انتخاب می کنیم که با تکرار جملاتی سرزنشگرانه درباره او، خود را ناراحت و عصبی نگه داریم و به تدریج دچار انواع مشکلات روانی و بیماری های جسمی (Psychosomatic) شویم.

در دوره بخشش راز آرامش یاد می گیرید چگونه دیگران را ببخشید و با شناخت و رعایت قوانین معنوی خود را از آزردگی های گذشته آزاد کنید. در دوره بخشش راز آرامش، شما همچنین یاد می گیرید تا در روبرویی با مشکلات زندگی، دیگران را مقصر نپندارید و با حفظ تعادل به دنبال راه حل آن مشکل باشید.

 

عفو و بخشایش به شما کمک می کند تا:

 • به آرامش و تعادل روانی برسید.
 • سلامت عمومی‌ تان را بهبود بخشید.
 • درگیر گذشته نمانید و ذهن متمرکز و یادگیرنده تری داشته باشید.
 • روابطتان با دیگران مطلوبتر شود.
 • رفتارهای تکانشی در شما کمتر شود و زندگی سالمی را بسازید.

 

 

راهنمای ثبت نام در دوره بخشش راز آرامش

پس از انتخاب دوره گزینه ثبت نام را بزنید

اگر در سایتمان حساب کاربری دارید پس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبورتان خرید را ادامه دهید

در غیر اینصورت با تکمیل فرم اطلاعات، حساب کاربری خود را بسازید و خرید را انجام دهید.

پس از خریدتان، دوره ی خریداری شده در کاربری شما در بخش ” دوره های من” قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است که این دوره به صورت آنلاین قابل استفاده است و امکان دانلود برای آن وجود ندارد.

و بلافاصله پس از خریدتان دوره برایتان باز می شود اما نکته مهم این است که این دوره همیشه در دسترس شماست و شما می توانید بارها بارها جلساتتان را ببینید و محدودیت زمانی برایتان وجود ندارد.

پیشنهاد ما این است که جلسات را با فاصله ببینید و حتما از جلسات نت برداری کنید

و انجام تمرینات گفته شده در دوره، در روند رشد و تغییرتان نقش بسزایی دارد.

اگر در حین دوره برایتان مشکل یا سوالی پیش آمد می توانید در سایت برایمان بنویسید و یا برای گرفتن مشاوره برای انتخاب دوره مناسب می توانید با شماره های 88840056-7 تماس بگیرید.

آواتار کاربر
دکتر ویدا فلاح روانشناس و مدرس مهارت های زندگی است که فعالیتش را در این حوزه از سال ۱۳۷۷به طور رسمی آغاز کرد.

5 پاسخ

 1. با سلام و سپاس از سرکار خانم دکتر فلاح عزیز و تیم پر تلاششون
  این دوره برای من در خودشناسی و پی بردن به علل اتفاقات ریز و درشت زندگیم مثل فانوس دریایی بود.
  بسیار استفاده کردم و به آرامش بسیار زیادی رسیدم و باور کردم که انرژی ای که من صرف جنگیدن با خودم و محیط پیرامونم می کردم رو می تونم در جهت رشد و ارتقا آگاهی خودم به کار بگیرم و اول با خودم و بعدبا اطرافیانم به صلح برسم.
  بیت الغزل این دوره پر محتوا برای من پی بردن به قانون وحدت و اثر آن در نحوه نگرشم بر جهان هستی و انسانها بود.تکنیک EFT برای من تاثیرات فوق العاده ای داشت و تبدیل به جزء ثابت زندگی روزانه ام شد.

 2. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت خانم دکتر عزیز
  از کودکی یاد گرفته بودم که نباید دیگران را ببخشم. هر کس به من بدی کرده باید تقاص کار بدش را بدهد.
  و این رویه در زندگی من ادامه داشت. و حالا بعد از گذشت سالها متوجه شدم قلبم پر شده از کینه و نفرت نسبت به آدمهایی که خواسته یا ناخواسته مراآزار دادند. تا اینکه با شما و کلاسهاتون آشنا شدم.
  یاد گرفتم نفرت نسبت به آدمها اول از همه حال خود من را بدکرده بود ، فکر میکردم بخشیدن کار آسانی نیست ولی با آشنایی با قوانین معنوی و انجام تمرینات کاربردی و مفید شما توانستم یک به یک افراد آزار دهنده زندگیم را ببخشم. واصلا نگاهم عوض شد. کم کم بخشیدم و سعی کردم دید خود را نسبت به موضوعات عوض کنم.
  بخشیدم و آزاد شدم و نه تنها حال من خوب است بلکه بسیاری از مشکلات هیجانی و عاطفی بهبود یافته و خدارشکر که با شما و دوره های آموزشی شما آشنا شدم و به تک تک دوستانم معرفی کنم. حال خوب الان رو مدیون شما هستم. ممنونم که راه پر نوری در زندگی من باز کردید.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *