آموزش‌ مهارت‌های زندگی

دوره – تصمیم‌گیری عقلانی

10 هفته
همه مراحل
83 درس
امتحان 0
35 دانش آموز

اگرچه بسیاری از اتفاقات زندگی، خارج از حیطه‌ی قدرت و خواست انسان رقم می‌خورند، اگرچه بسیاری از تلاش‌های انسان نافرجام‌اند، اما در نهایت این خودِ شخص است که تصمیم می‌گیرد چگونه زندگی کند.

 

تصمیم‌گیری عقلانی به چه معناست؟

تا به حال برایتان پیش آمده که از تصمیم‌های خود پشیمان شده باشید؟

همه‌ی ما در مسیر پرفراز و نشیب زندگی باید در مورد موضوعات مهم زیادی تصمیم‌گیری کنیم. بسیاری از این تصمیم‌ها مثل انتخاب رشته، انتخاب شغل و انتخاب همسر در سرنوشت ما تاثیربسیار زیادی دارند و کوچک‌ترین اشتباهی سال‌ها پشیمانی را به همراه خواهد داشت. اگرچه عوامل بیرونی تصمیمات ما را تحت الشعاع قرار می‌دهند اما در نهایت این خود ما هستیم که سرنوشتمان را رقم می‌زنیم.

این حقیقت را نمی‌توان کتمان کرد که هرچقدر در تصمیم‌گیری خود بالغانه‌تر عمل کنیم، راه رسیدن به آرامش، موفقیت و زندگی سالم را برای خودمان هموارتر کرده‌ایم.

شاید شما هم در خانواده یا اطرافیانتان افرادی را دیده باشید که با تصمیم‌های عجولانه یا غیرعقلانی سبب ایجاد چالش‌ها و مشکلات جدی شده‌اند. از رفتارهای پرخطر و عادت‌های مخرب گرفته تا تخمین‌های اشتباه اقتصادی و خطاهای مقطعی، همگی می‌توانند در اثر یک تصمیم اشتباه روی دهند. گاهی تاوان این تصمیم‌گیری‌های اشتباه آن‍قدر زیاد است که یک نسل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای مثال تصور کنید در خانواده‌ای که از لحاظ مالی با سختی خرج زندگی را می‌دهند یکی از اعضای خانواده بدون داشتن مهارت و فقط بر اساس هیجانات مقطعی جامعه، در بازار اشتباهی سرمایه‌گذاری کند و برای این سرمایه هم از افرادی پول قرض گرفته باشد. وقتی این بازار ورشکست می‌شود تاوان این شکست و تصمیم‌گیری غیرمنطقی دامن تمام خانواده را می‌گیرد. شاید سرپرست خانواده را روانه‌ی زندان کند و همین یک تاوان کافیست تا سرنوشت آن خانواده به شکل نامطلوبی تغییر کند و صدمات جبران‌ناپذیری به تک تک اعضای خانواده برسد.

پذیرش مسئولیت در تصمیم‌گیری بالغانه

هر تصمیم ما در زندگی بهایی دارد. آنچه که باید توجه داشته باشیم پذیرش مسئولیت تصمیم‌هایمان است. این نکته به ما کمک می‌کند به تصمیم‌گیری بالغانه نزدیک‌تر شویم. با توجه به شرایط پیچیده‌ی زندگی در جامعه‌ی امروز، ما نیاز داریم تا همواره تاثیر یادگیری را در زندگی خود جدی بگیریم. فراگیری مهارت تصمیم‌گیری عقلانی یکی از موثرترین آموزش‌هایی است که می‌تواند ابعاد مختلفی از زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

گزیده‌ای از سرفصل‌های دوره

 1. چرا تصمیم‌گیری سخت شده‌است؟
 2. تصمیم‌گیری شامل چند موقعیت است؟
 3. تصمیم‌ نگرفتن هم نوعی تصمیم‌گیری است.
 4. خطای ادامه تصمیم غلط
 5. چگونه به تصمیماتمان عمل کنیم؟
 6. و…

 

دستاوردهای شرکت‌کنندگان

 • مهم‌ترین دستاورد این دوره رسیدن به خودشناسی است. وقتی رفتار و واکنش خودتان را در مواجهه با شرایط مختلف می‌سنجید توانایی تغییر و اصلاح رفتار خود را پیدا می‌کنید.
 • با ساختار ذهن و مغز هنگام تصمیم‌گیری آشنا می‌شوید و همین به شما کمک می‌کند نظرتان نسبت به خودتان تغییر کند تا شرایط را بهتر بسنجید.
 • متوجه می‌شوید که چه هیجاناتی را هنگام تصمیم‌گیری تجربه می‌کنید و شیوه‌ی درست مواجهه با این هیجانات چیست.
 • انواع تصمیم‌گیری‌ها، اولویت‌ها و جایگاه آن‌ها را درمی‌یابید.
 • خطاها و تله‌هایی که ممکن است هنگام تصمیم‌گیری دچارشان شوید را می‌شناسید.
 • ارزش‌ها، حد و مرزها و معیارهای خودتان را بازیابی می‌کنید تا در روابطتان سنجیده‌تر عمل کنید.

 

در این دوره سعی داریم با آوردن مثال‌هایی از تجربیات شخصی، پاسخ به سوالات شما و تمرین‌های کاربردی و عملی هرچه بیشتر شما را نسبت به عواقب و تاثیرات تصمیم‌گیری بالغانه در زندگی آگاه کنیم. برای آنکه بتوانید زندگی مطلوب‌تری را تجربه کنید و به کامیابی در زندگی‌تان برسید نیاز دارید تا رفتار و واکنش‌های خودتان را در مواجهه با موقعیت‌هایی که نیاز به تصمیم‌های جدی دارد ارزیابی کنید. نیاز دارید تا خطاهایی که بارها مرتکب شده‌اید را پیدا و بررسی کنید. تله‌هایی که در مسیر تصمیم‌گیری سر راهتان قرار می‌گیرد را شناسایی کنید و خودتان را قربانی شرایط ندانید. در این راه ما همراه شما خواهیم بود. این نکته را به یاد داشته باشید که آرامش، موفقیت و جایگاه آینده‌ی ما در گرو تصمیماتی است که امروز می‌گیریم.

 

دوره‌های مرتبط

دوره – بلوغ عاطفی

دوره – تفکر عقلانی (مقدماتی)
دوره – تفکر عقلانی (پیشرفته)

 

راهنمای ثبت نام در دوره:

جهت عضویت در سایت، ابتدا باید با تکمیل فرم ثبت نام، حساب کاربری خود را بسازید.

اگر در سایت عضو هستید و حساب کاربری دارید، با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، خرید خود را ادامه دهید.

پس از تکمیل مراحل ثبت نام، دوره‌ی خریداری شده در پنل کاربری شما در بخش ”دوره‌های من” قابل مشاهده است.

دوره‌های خریداری شده همیشه در دسترس شما خواهد بود و می‌توانید بدون محدودیت آموزش‌ها را ببینید و از آن‌ها استفاده کنید.

با تهیه هر یک از دوره‌های سایت، بلافاصله 5 درصد از مبلغ پرداختی در کیف پول شما ذخیره شده و می‌توانید برای خرید بعد از آن استفاده کنید

پیشنهاد ما این است که جلسات را با فاصله ببینید و حتماً از آموزش‌ها یادداشت‌برداری کنید.

انجام تمرینات گفته شده، در روند رشد و تغییرتان نقش به‌سزایی دارد.

لازم به ذکر است که این دوره به صورت آنلاین قابل استفاده است و امکان دانلود وجود ندارد.

چنانچه در روند خرید، با سوالی مواجه شدید، با کارشناسان پشتیبانی و مشاوران آموزشی مجموعه تماس بگیرید.

شماره تماس پشتیبانی: 

تلفن:  88840056 – 021

تلفن:  88840057 – 021

شماره واتس‌آپ و تلگرام: 5804 257 0938

 

به شبکه‌های اجتماعی ما بپیوندید

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوب