0
02188840056

تله بی ارزشی و شکست

Asset 42@250x-100

طرحواره یا تله بی ‌ارزشی چیست؟

تا حالا پیش آمده بدون هیچ دلیل مشخصی احساس حماقت و بی ‌ارزشی کنید؟

حس کنید هیچ توانایی‌ای ندارید، احساس بی‌فایده بودن کنید، حس کنید لیاقت هیچ اتفاق خوبی را ندارید و پر از عیب و ایراد هستید؟

این احساسات منفی هر از گاهی به سراغ ما می‌آید و می‌روند. ولی افرادی که به تله بی ارزشی مبتلا هستند این احساسات را همیشه با خود حمل می‌کند.

زندگی این افراد پر از لحظاتی است که آن را صرف سرزنش خود می‌کنند. دائما خود و اعمالشان را زیر سوال می‌برند و حس می‌کنند به اندازه کافی خوب نیستند.

ریشه شکل‌گیری اکثر طرحواره‌ها در کودکی ما نهفته است، تله بی‌ارزشی نیز از این قاعده مستثنی نیست. تلقین احساسات منفی در دوران کودکی توسط اطرافیان و خصوصا والدین می‌تواند در آینده سبب ایجاد احساس بی‌فایده بودن در شخص شود. شنیدن کلماتی چون تو نمی‌توانی یا تو از پس این کار برنمی‌آیی، در کودکی، احساس بی ارزش و شکست‌خورده بودن را در فرد تقویت می‌کند.

البته این نکته مهم را نباید فراموش کرد که گاهی وقت‌ها حرف‌هایی که هرگز زده نمی‌شوند بار معنایی سنگین‌تری دارند و یا نحوه خاصی از برخورد با کودک بطور غیرمستقیم این احساس را پدید می‌آوردند که: تو نمی‌توانی!

آیا من هم مبتلا به تله بی‌ ارزشی هستم؟
حتما حالا از خودتان می‌پرسید من هم مبتلا به تله بی ‌ارزشی هستم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، طرحواره‌های زندگی و همینطور طرحواره تله شکست نشانه‌هایی دارند که به سادگی در فرد مبتلا دیده می‌شوند. از آنجایی که تله‌‌های رفتاری از دوران کودکی نشات می‌گیرند معمولا می‌تواند ردی از آثار مخربش را در زیر و بم رفتارهای شخص دید. برای مثال افرادی که خود را بی‌ارزش می‌دانند از اعتماد بنفس پایینی برخوردارند که نتیجه سال‌ها زیرسوال بردن خود است. در ادامه به چند نمونه از نشانه‌ها و آسیب‌های این طرحواره می‌پردازیم:

بی‌انگیزگی؛ این تله به شخص می‌قبولاند که یک فرد شکست‌خورده است. درنتیجه انگیزه انجام هرکاری را از اون می‌گیرد: “اگر قرار است شکست بخورم پس اصلا چرا شروع کنم؟”

منفی‌بافی؛ احساس بیهودگی، ناکافی بودن و بی‌ارزشی همگی احساسات منفی‌ای هستند که پایه و اساس مشخصی ندارند و از تخیل فرد سرچشمه گرفته‌اند. برای پاکسازی ذهن از افکار منفی به این مطلب مراجعه کنید.

کمبود عزت‌نفس؛ عزت‌نفس پایین یکی از دلایلی است که فرد احساس بی‌ارزش بودن می‌کند. در این مقاله بخوانید که‌ چگونه عزت نفسمان را افزایش دهیم؟

ترس از شکست؛ چرا از شکست می ترسیم؟ همانطور که گفتیم کسی که از خودش رضایت کافی ندارد،‌احساس می‌کند هرکاری انجام می‌دهد کافی نیست و این ترس از شکست را در او تقویت می‌کند.

ترس از تصمیم‌گیری؛ تله بی‌ارزشی مانند صدایی درونی همواره در گوش ما زمزمه می‌کند. شخص همواره فکر می‌کند تصمیمی که قرار است بگیرد اشتباه است، چون طبق تصوراتش خودش را فردی پر از اشتباه و ناتوان می‌بیند.

به یاد داشته باشید که یک تصمیم اشتباه همیشه از تصمیم‌نگرفتن بهتر است.

ناامیدی؛ انسان موفق انسانی است که در قدم اول خودش و توانایی‌هایش را باور دارد. اگر در تله بی‌ارزشی گرفتار شوید، احساس اشتباه بودن و بی‌فایده بودن انگیزه انجام هرکاری را از شما خواهد گرفت. ترکیب این حس با ترس از تصمیم‌گیری و شکست‌خورده بودن، حس ناامیدی عمیقی را برای فرد بوجود می‌آورد.

تله شکست چیست :

اینکه ما انسان ها در مراحل و حوزه های مختلفی از زندگی با شکست مواجه شویم، طبیعی و همچنین یکی از قوانین زندگی ست اما اینکه بعد از هر شکست، تاب و توان ادامه دادن را نداشته باشیم و فکر کنیم که دنیا به آخر رسیده است، ما را دچار مشکل می کند.

ممکن است شما هم جزء افرادی باشید که با هر شکست کوچک و بزرگ، در لاک خود فرو روید و بترسید که دیگر درست نمی شود یا حتی به مدتی طولانی افسرده شوید و زندگی برایتان هیچ معنایی نداشته باشد.

گفتگوی درونی این افراد به این گونه است:”نمی توانم و از پس این کار برنمی آیم”، “همه ی اطرافیانم از من خیلی موفق تر هستند”، “سنم بالا رفته و هیچی نشدم” و…..

اگر شما و حتی اطرافیانتان جزء این افراد هستید پس باورها و الگوهایی در شما شکل گرفته و در دام تله ی شکست افتاده اید. در این مقاله قصد د اریم به توضیح و شفاف سازی تله ی شکست بپردازیم.

۱۰ عبارتی که مشخص می‌کند به طرحواره شکست دچارید یا خیر.

اگر ۵ نشانه یا بیشتر از عبارات زیر را در خودتان شناسایی کردید، احتمال این که این طرحواره را داشته باشید وجود دارد.

۱. وقتی خودم را با همسالانم مقایسه می‌کنم، احساس می‌کنم یک شکست‌خورده‌ام.

۲.احساس می‌کنم از دستیابی به آنچه دیگران می‌توانند به آن برسند، ناتوان هستم.

۳.اعتماد به نفس زیادی ندارم.

۴.من از جایگاه فعلی و اینکه در زندگی‌ام کجا هستم، احساس شرم می‌کنم.

۵.احساس می‌کنم مهارت‌های اساسی لازم برای موفقیت در زندگی‌ام را ندارم.

۶.من وظایفم را همیشه به تعویق می‌اندازم.

۷.من در نهایت باید خیلی سخت‌تر از افراد دیگر کار کنم تا به نتایج مشابهی دست بیابم.

۸. احساس می‌کنم در کارم یک فریبکار هستم.

۹.احساس می‌کنم دیگران در اطرافم به مراتب توانایی بیشتری نسبت به من دارند.

۱۰.من هیچ اعتقادی به توانایی خودم برای موفقیت ندارم.

این طرحواره با یک باور عمیق مشخص می‌شود: شما در مقایسه با افراد دیگر، یک شکست‌خورده به تمام معنا هستید.

این طرز فکر می‌تواند در هر زمینه از زندگی شما مانند شغل، روابط، امور مالی یا به‌طور کلی صدق کند.

راهنمای ثبت نام در دوره

پس از انتخاب دوره گزینه ثبت نام را بزنید

اگر در سایتمان حساب کاربری دارید پس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبورتان خرید را ادامه دهید

در غیر اینصورت با تکمیل فرم اطلاعات، حساب کاربری خود را بسازید و خرید را انجام دهید.

پس از خریدتان، دوره ی خریداری شده در کاربری شما در بخش ” دوره های من” قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است که این دوره به صورت آنلاین قابل استفاده است و امکان دانلود برای آن وجود ندارد.

و بلافاصله پس از خریدتان دوره برایتان باز می شود اما نکته مهم این است که این دوره همیشه در دسترس شماست و شما می توانید بارها بارها جلساتتان را ببینید و محدودیت زمانی برایتان وجود ندارد.

پیشنهاد ما این است که جلسات را با فاصله ببینید و حتما از جلسات نت برداری کنید

و انجام تمرینات گفته شده در دوره، در روند رشد و تغییرتان نقش بسزایی دارد.

اگر در حین دوره برایتان مشکل یا سوالی پیش آمد می توانید در سایت برایمان بنویسید و یا برای گرفتن مشاوره برای انتخاب دوره مناسب می توانید با شماره های 88840056-7 تماس بگیرید.

  • تله بی ارزشی و شکست
قیمت دوره 715,000 تومان
تعداد دانشجو : 34
مدت دوره: 10 هفته
امتیازی ثبت نشده است
راهنمای استفاده از دوره

  • استفاده از جلسات به ترتیب ارائه شده
  • انجام تمرینات ارائه شده در هر درس
  • نت برداری و نوشتن نکات مهم برای مرور بعدی
  • مرور مطالب به منظور درونی شدن و تغییر در سطح باورها
User Avatar
مدرس

ویدا فلاح

دکتر ویدا فلاح روانشناس و مدرس مهارت های زندگی است که فعالیتش را در این حوزه از سال ۱۳۷۷به طور رسمی آغاز کرد.