آموزش‌ مهارت‌های زندگی

تله وابستگی و تله آسیب پذیری

مدت دسترسی
همه مراحل
19 درس
امتحان 0
12 دانش آموز

تله وابستگی:

گفته های افرادی به شرح زیر است؛

تو فقط توی زندگی من باش، هر اتفاقی بیفته درستش میکنم.
من تمام تلاشم رو می کنم که نفر اول بشم چون اگر اولین و بهترین توی هر کاری نباشم،
احساس بی ارزشی می کنم.
مادر و پدرم تا به الان اجازه ندادن آب توی دلم تکون بخوره.
می دونم، از پس این کار و شغل جدید برنمیام.

کسی که تله وابستگی در روح و روان او فعال باشد
غالباً مطابق با توصیه دیگران و نقشه اطرافیان زندگی میکنید
و نمیتواند خودش برای زندگی خودش تصمیم بگیرد

زمانی که گرفتار تله زندگی «وابستگی» می شوید، احساس می کنیدنمی توانید بدون کمک دیگران از پس کارهای روزمره زندگی خود برآیید . برای انجام کارهایتان دست نیاز به سوی دیگران دراز می کنید. و همیشه نیاز به حمایت دارید.

اگر در دوران کودکی سعی کرده اید که مستقل عمل کنید اطرافیان به جوانه های خودمختاری و استقلال طلبی شما آسیب زده اند. در دوران بزرگسالی دائم به دنبال افراد توانمندی می گردید که به آنها وابسته شوید. به این افراد اجازه می دهید که به جای شما تصمیم بگیرند و بر زندگی شما حکومت کنند. در محل کار از انجام کارها شانه خالی می کنید. پرواضح است که چنین تله زندگی باعث پسرفت گرایی شما می شود.

تله آسیب پذیری

فرد مبتلا به تله آسیب پذیری چنین افکاری را تجربه می‌کند:

چه اتفاقی برای هواپیما می‌افتد در حالی که ما در حال پرواز هستیم؟
او تأخیر دارد. شاید تصادف کرده.
اخیراً تجارت خوب نبوده است. اگر اخراج شوم و نتوانم شغل دیگری پیدا کنم، چه کنم؟

آسیب‌پذیر بودن بخشی از زنده بودن است. هیچ‌کس کاملاً در مقابل فاجعه‌های طبیعی، بیماری‌ها، حوادث، جنگ، ورشکستگی‌های مالی، جرایم و سایر مشکلات دیگر مصونیت ندارد. بسیاری از ما یا این مسئله را نادیده می‌گیریم (اگر پیش بیاید با آن کنار خواهم آمد) یا در سطحی آن را می‌پذیریم (بعضی اوقات اتفاقات بد رخ می‌دهد؛ من فقط سعی می‌کنم آماده باشم و خیلی نگرانش نباشم). اما افراد مبتلا به تله آسیب پذیری در کاهش این نگرانی‌ها مشکلات زیادی دارند. ترس از اتفاق ناگوار باعث می‌شود فرد بیش از حد از اطرافیانشان محافظت کند، بیش از حد پریشان باشد یا بیش از حد سعی کند همه‌چیز تحت کنترلش باشد.

افراد مبتلا به طرحواره آسیب پذیری معمولاً آن را از والدینی به ارث می‌برند که بیش از حد در مورد اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد، نگران هستند و این ایده را به فرزندان خود منتقل می‌کنند و اصرار دارند که دنیا مکان خطرناکی است. بعضی از کودکان این ایده‌ها را از والدین کسب نمی‌کنند و از سایرین یا بر اثر یک تجربه تلخ یاد می‌گیرند که آسیب در گوشه و کنار در کمینشان است. با این حال، بیشتر مواقع افراد از الگوی والدین (یا افراد مهم دیگر در زندگی) پیروی می‌کنند.
در این تله زندگی شما، دائم نگران بروز فاجعه یا مصیبت ( مثل حوادث طبیعی، جنایی، پزشکی یا مالی) هستید. امنیت ندارید . در دوران کودکی دائم به شما گوشزد کرده اند که دنیای خطرناکی داریم و احتمالا والدینتان بیش از حد از شما حمایت کرده اند و نگران سلامتی و امنیت شما بوده اند.

نگرانی ها و ترس های شما به قدری زیاد و غیر واقع بینانه هستند که حاکم بی چون و چرای زندگی شما می شوند. توان و نیروی شما صرف اطمینان طلبی و امنیت خواهی می شود. حوزه های نگرانی شما متفاوت هستند. به عنوان مثال گاهی اوقات سخت نگران بیماری می شوید . گاهی نگران مسائل مالی می شوید. یا در حوزه های متفاوتی ( مثل ترس از پرواز، زلزله یا دزدیده شدن کیف پول ) .

راهنمای ثبت نام در دوره

پس از انتخاب دوره گزینه ثبت نام را بزنید

اگر در سایتمان حساب کاربری دارید پس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبورتان خرید را ادامه دهید

در غیر اینصورت با تکمیل فرم اطلاعات، حساب کاربری خود را بسازید و خرید را انجام دهید.

پس از خریدتان، دوره ی خریداری شده در کاربری شما در بخش ” دوره های من” قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است که این دوره به صورت آنلاین قابل استفاده است و امکان دانلود برای آن وجود ندارد.

و بلافاصله پس از خریدتان دوره برایتان باز می شود اما نکته مهم این است که این دوره همیشه در دسترس شماست و شما می توانید بارها بارها جلساتتان را ببینید و محدودیت زمانی برایتان وجود ندارد.

پیشنهاد ما این است که جلسات را با فاصله ببینید و حتما از جلسات نت برداری کنید

و انجام تمرینات گفته شده در دوره، در روند رشد و تغییرتان نقش بسزایی دارد.

اگر در حین دوره برایتان مشکل یا سوالی پیش آمد می توانید در سایت برایمان بنویسید و یا برای گرفتن مشاوره برای انتخاب دوره مناسب می توانید با شماره های 88840056-7 تماس بگیرید.

آواتار کاربر
دکتر ویدا فلاح روانشناس و مدرس مهارت های زندگی است که فعالیتش را در این حوزه از سال ۱۳۷۷به طور رسمی آغاز کرد.