آموزش‌ مهارت‌های زندگی

طلاق عاطفی

مدت دسترسی
همه مراحل
24 درس
امتحان 0
35 دانش آموز

طلاق عاطفی به سردی رابطه میان زن و شوهر گفته می‌شود، در واقع در این رابطه ضعف ارتباط عاطفی زن و شوهر منجر به سردی تمامی روابط زوجین می شود. درک نکردن صحیح از رفتار و گفتار یکدیگر، نداشتن شناخت کافی از روحیات طرف مقابل و عاقبت بی‌علاقگی و سردی نسبت به شریک زندگی ،دست به دست هم می‌دهد تا یک طلاق عاطفی را در زندگی زوج‌ ها رقم بزند.

طلاق عاطفی چیست؟

در طلاق عاطفی، زن و شوهر به اوج بی تفاوتی نسبت به هم می رسند و بی‌تفاوتی آخرین مرحله رابطه‌شان با یکدیگر است. علت این بی‌تفاوتی، عمدتا ریشه در عدم ارتباط عمیق و نزدیک بین زن و شوهر است، خواه این سردی در جنبه فیزیکی رابطه شروع شود یا در بخش کلامی، این می‌تواند به سایر بخش های رابطه سرایت کند اگر به موقع از آن جلوگیری نشود. در این رابطه، سردی حاکم می‌تواند باعث شود هریک از طرفین رابطه در خلوت خود فرو رود و دیگری را بیشتر و بیشتر از مرزهای صمیمیت و راحتی خود بیرون کند، تا جایی که دو نفر اگرچه در یک خانه و زیر یک سقف زندگی می‌کنند ولی به لحاظ فکری، عاطفی و حتی آنچه از هم می‌دانند، بسیار از هم فاصله داشته باشند.

طلاق عاطفی مکانیسم روانشناختی است که بعضی از همسران احساس می کنند ازدواج به تهدیدی برای رفاه آنها تبدیل شده است. وقتی از نظر عاطفی از همسرتان طلاق می گیرید، احساسات خود را از ازدواج جدا می کنید. برای برخی از همسران این اتفاق قبل از طلاق می افتد. بیشتر طلاق ها یک طرفه است. به ندرت زن و شوهر می نشینند و با هم تصمیم می گیرند که طلاق بگیرند. به طور معمول همسری که قبلا از نظر عاطفی از ازدواج جدا شده است درخواست طلاق می کند. آن همسر “طلاق عاطفی” را پشت سر گذاشته و اکنون قصد دارد به طور قانونی از همسر خود جدا شود.

بعضی از همسران قبل از اینکه بفهمند راه حل رابطه شان طلاق است ، سالها با احساس فاصله عاطفی دست و پنجه نرم می کنند. از این همسران معمولا “همسر دور شونده” یاد می شود. یک همسر دور از ذهن ممکن است به دلایل مختلف از نظر احساسی جدا شود.

رابطه عاطفی ضعیف بین زن و شوهر از چه زمانی شروع می شود؟

رابطه ضعیف در ارتباط عاطفی زن و شوهر به سردی روابطی که یک زوج می توانند با هم داشته باشند منجر می شود، مانند رابطه روحی، جسمی، عاطفی و حتی کلامی، وجود این مشکل در یک رابطه باعث بی مهری و کم شدن محبت در خانواده و در نتیجه طلاق عاطفی می شود.

طلاق عاطفی چیست؟

در طلاق عاطفی، زن و شوهر به اوج بی تفاوتی نسبت به هم می رسند و بی ‌تفاوتی آخرین مرحله رابطه‌ شان با یکدیگر است. علت این بی ‌تفاوتی، عمدتا ریشه در عدم ارتباط عمیق و نزدیک بین زن و شوهر است، خواه این سردی در جنبه فیزیکی رابطه شروع شود یا در بخش کلامی، این می‌تواند به سایر بخش های رابطه سرایت کند اگر به موقع از آن جلوگیری نشود. در این رابطه، سردی حاکم می‌تواند باعث شود هریک از طرفین رابطه در خلوت خود فرو رود و دیگری را بیشتر و بیشتر از مرزهای صمیمیت و راحتی خود بیرون کند، تا جایی که دو نفر اگرچه در یک خانه و زیر یک سقف زندگی می‌ کنند ولی به لحاظ فکری، عاطفی و حتی آنچه از هم می‌دانند، بسیار از هم فاصله داشته باشند.

ریشه فاصله عاطفی :

 • نادیده گرفتن جنبه های مثبت زندگی
 • عدم شناسایی خواسته ها و توقعات و ناتوانی در برآورده کردن آنها
 • نداشتن تفاهم
 • نداشتن درک متقابل

نشانه های طلاق عاطفی :

کاهش شور و هیجان در زندگی

گذراندن وقت زیاد با فرزندان و غافل شدن از روابط بهینه زناشویی

کاهش گذاشتن زمان برای همدیگر

عدم پذیرش مشکل یا ماندن در وضعیت سکوت

کاهش وابستگی به یکدیگر

سرزنش یکدیگر

به رخ کشیدن اشتباهات

فاجعه آمیز کردن مسائل کوچک

استفاده نکردن از روش های حل مسئله

افزایش مسافرت های مجردی به جای سفرهای خانوادگی

افزایش تفریحات برون زناشویی و تمرکز بر مسائل بیرون از خانواده

فراموش نکردن گذشته و پرداختن به مسائل آن زمان به جای تفکر به مسائل پیش رو

فاش شدن اسرار و اشتباهات همسران در بیرون از کانون خانواده

کاهش میزان نوازش کلامی، جسمی و روابط جنسی که موجب از دست دادن روابط عاطفی و وفاداری و زمینه ساز روابط فرا زناشویی می شود

عدم اعتماد به یکدیگر در حل مشکلات و یاس و نامیدی در حل مسائل خانواده

پرداختن به سریال ها و برنامه های تلویزیون به جای صرف وقت برای با هم بودن

عدم رسیدگی به امور منزل و رسیدگی به نظافت ، آشپزی

 علل طلاق عاطفی :

طلاق عاطفی معمولا از توقعات و نارضایی های طرفین رابطه نسبت به هم شروع می شود. انتظاراتی که به زبان آورده می شود و خواه غیرمنطقی و کنترل گرانه هستند و خواه نه ولی به هرحال تحقق نمی یابند. در واقع طرفین این رابطه یا به شدت کنترلگر هستند و یا به نیازها و خواسته های دیگری اهمیت نمی دهند.  این یکی از اولین نشانه‌های شروع طلاق عاطفی است.

در مرحله بعد، ممکن است میان دو طرف دعوا و پرخاشگری رخ دهد و انتظاراتی که قبلا به آرامی مطرح می شد حالا با فریاد بیان شود و آرامش و عشق ابتدای رابطه جای خود را به خشم دهد.

فردی که دچار طلاق عاطفی شده است به خواسته‌های افراد خانواده اهمیت کمتری می دهد و وظایف خود را به درستی انجام نمی دهد و مسئولیت های خود را در مقابل دیگر افراد خانواده به سردی و بی هیچ میل و رغبتی انجام می دهد (اگر اصلا انجام بدهد).

روابطی که با گذشت زمان و گذر از این جریان منجر به متفاوت شدن خواسته ها، نگرش ها و نیازهای زن و مرد و متعاقب آن دور شدن آن ها از هم شده است که در چنین شرایطی تنها وجود انگیزه ای خاص می تواند دو نفر را به زندگی در کنار هم وادار کند که معمولاً این انگیزه نیز وجود فرزندان و در بعضی جوامع، مسائل خاص اجتماعی است. مسائلی که منجر به تحمل زندگی و ادامه آن می شود در حالی که این گونه زندگی هر لحظه آماده رخدادی جدید خواهد بود.

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] آیا بعد از ازدواج عشقتان کم شده؟
[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] آیا در زندگی مشترک‌تان دچار آزردگی و خشم شده‌اید؟
[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] آیا در رابطه‌تان فاصله به وجود آمده است؟
[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] آیا از سردی و بی‌توجهی همسرتان به نیازهای خود ناراحتید؟

دوره طلاق عاطفی برای چه کسانی مناسب است:

[wpfa5s icon=”check-circle” class=”” unprefixed_class=””] کسانی که قصد دارند تا رابطه ای جذاب و سالم داشته باشند.
[wpfa5s icon=”check-circle” class=”” unprefixed_class=””] کسانی که می خواهند رابطه سرد و بی تفاوت خود را بازسازی کنند.
[wpfa5s icon=”check-circle” class=”” unprefixed_class=””] کسانیکه می خواهند رابطه سالم و عاشقانه ای داشته باشند.

[wpfa5s icon=”check-circle” class=”” unprefixed_class=””] کسانی که مایلند خودشان را در دراز مدت برای همسرشان جذاب حفظ کنند.

 

در این دوره یاد میگیرید:

[wpfa5s icon=”chevron-left” class=”” unprefixed_class=””] طلاق عاطفی چیست؟

[wpfa5s icon=”chevron-left” class=”” unprefixed_class=””] نشانه های طلاق عاطفی چیست؟

[wpfa5s icon=”chevron-left” class=”” unprefixed_class=””] آسیب های ناشی از این نوع طلاق چیست؟

[wpfa5s icon=”chevron-left” class=”” unprefixed_class=””] طلاق عاطفی چه تاثیری بر فرزندان می گذارد؟

[wpfa5s icon=”chevron-left” class=”” unprefixed_class=””] چگونه می توانید رابطه تان را بهبود ببخشید و از نو بسازید؟

داشتن رابطه خوب و عاشقانه ساختنی است نه داشتنی، بیاموزید تا آن را آگاهانه بسازید.

 

درباره این دوره بیشتر بدانید:

 

راهنمای ثبت نام در دوره

 • پس از انتخاب دوره گزینه ثبت نام را بزنید
 • اگر در سایتمان حساب کاربری دارید پس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبورتان خرید را ادامه دهید
 • در غیر اینصورت با تکمیل فرم اطلاعات، حساب کاربری خود را بسازید و خرید را انجام دهید.
 • پس از خریدتان، دوره ی خریداری شده در کاربری شما در بخش ” دوره های من” قابل مشاهده است.
 • لازم به ذکر است که این دوره به صورت آنلاین قابل استفاده است و امکان دانلود برای آن وجود ندارد.
 • و بلافاصله پس از خریدتان دوره برایتان باز می شود اما نکته مهم این است که این دوره همیشه در دسترس شماست و شما می توانید بارها بارها جلساتتان را ببینید و محدودیت زمانی برایتان وجود ندارد.
 • پیشنهاد ما این است که جلسات را با فاصله ببینید و حتما از جلسات نت برداری کنید.
 • و انجام تمرینات گفته شده در دوره، در روند رشد و تغییرتان نقش بسزایی دارد.
 • اگر در حین دوره برایتان مشکل یا سوالی پیش آمد می توانید در سایت برایمان بنویسید و یا برای گرفتن مشاوره برای انتخاب دوره مناسب می توانید با شماره های 88840056-7 تماس بگیرید.
آواتار کاربر
دکتر ویدا فلاح روانشناس و مدرس مهارت های زندگی است که فعالیتش را در این حوزه از سال ۱۳۷۷به طور رسمی آغاز کرد.

4 پاسخ

 1. دوره طلاق عاطفی رو گذروندم (همراه همسرم) برای رابطه خودم با همسرم که عاشقانه شروع کردیم ولی مشکلاتی پیش رومون اومد که داشت رابطه رو خراب می کرد و این دوره کمکمون کرد باهم از نو صمیمی بشیم و حرف بزنیم و کدروت ها رو با حرف حل کنیم. ولی حسرت خوردم چون این دوره میتونست خیلی به پدر و مادرم که سالها با سردی و کدروت هایی که کم کم جمع شد و انقدر زیاد شد که دیگه با هم غریبه شده بودن کمک کنه. مادرم خیلی غصه می خورد از بی توجهی های پدرم و من و خواهرم هم از تنهایی مامان. ولی نمی دونستند. نمی دونم پدرم اگر اینها رو می دونست آیا دلش هم میخواست تغییر بکنه یا نه ولی مطمئنا مادرم تغییر می کرد و می فهمید خودشم نقش داره تو این دوری و میتونه اثر بذاره رو رابطه. حیف حیف که خیلی ها نمی دونند می تونند یاد بگیرند و مشکلات شون رو با راه حلهای ساده قبل از اینکه اوضاع وخیم بشه درست کنند. من ففکر می کنم این دوره رو هر زوجی که شروع می کنند رابطه شون رو باید بگذرونند و نه یک بار. هر سال یک بار باید بشینند و مرور کنند نکات رو تا نگذارند رابطه افت کنه و به یک جایی برسه که دیگه برگشت سخته و ممکن نیست. ای کاش اطلاع رسانی بشه. من از طریق یکی از دوستانم و اتفاقی با شما آشنا شدم و خیلی خوش شانس بودم که دقیقا وقتی بیشترین نیاز به کمک رو داشتم با شما آشنا شدم. اما خیلیا ممکنه ندونند و نشناسندتون. حیفه واقعا

 2. با سلام و عرض خسته نباشید:
  در دوران بسیار بدی بسر میبردم، دورانی که مدام کار من و همسرم شده بود سرزنش کردن و به دنبال مقصر گشتن، رابطه سردی بین ما بود و هیچ هیجانی در زندگی ما نبود. از این وضعیت خسته شده بودم و تصمیم گرفتم خودم به تنهایی برای ترمیم رابطه اقدام کنم. به پیشنهاد دوستان این دوره را شروع کردم. و با همون جلسات اول متوجه شدم که من هم در این سردی و بی هیجانی بی تقصیر نبودم. در حال حاضر در نیمه راهم و معجزات تمرینات شما را در همین مدت کوتاه دیدم. واقعا خوشحالم که توانستم در رابطه ام موثر باشم

 3. سلام فرشته نجات من
  جذابیت از دست رفته زندگیم رو مدیون شما هستم. خدارو شکر که با شما اشنا شدم و تونستم زندگیم رو باسازی کنم. با انجام تمرینات شما یاد گرفتم زندگیم را سالم و بدون هر گونه تنشی نگه دارم. ممنونم از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *