0
02188840056

انسان، انسان به دنیا نمی آید.

مطلبی رو خوندم که هدایتم کرد به یک سلسله افکار و پردازش، کاری که همیشه در روبه رویی با موقعیت‌ها انجام می‌دهم، گفتم بنویسم و با شما به اشتراک بگذارم، قطعا اندیشه های شما هم کمک می‌کند تا با هم فکر کنیم و قدرتمندتر به وقایع نگاه کنیم.

جمله این بود: اسب، اسب به دنیا می آید. ولی انسان، انسان به دنیا نمی آید باید او را تعلیم داد تا انسان شود.

انسان، انسان به دنیا نمی آید.

می گویند موجودات و حیوانات را می‌توانیم تربیت کنیم تا در یک مرحله معین تغییر کند پس در آنها هم تحول و شدن وجود دارد.

اما تفاوت در چند چیز است:

انسان به تدریج تمایل به تغییر و یادگیری و بهتر شدن پیدا می‌کند و می‌خواهد که توانمندتر شود تا بیشتر از امکانات و موقعیت های زندگی بهره برداری کند.

پس یک تفاوت اصلی در انسان و حیوان ، تعلیم دادن و تغییر کردن است. که این دو در خواست و اختیار انسان است که هر چه بیشتر یاد می گیرد و رشد می‌کند تمایل او به یادگیری و رشد بیشتر می‌شود اما این میل و انتخاب در حیوانات وجود ندارد. آنها نهایتن توسط مربیانشان رفتارهایی را با تمرین و تکرار یاد می‌گیرند.

انسان نفس عمل را دوست دارد و تنها به دنبال پاداش بیرونی نیست ولی حیوان حتی درباره علت کارش چیزی نمیداند اما می‌خواهد به پاداش عملش دست یابد. و در نهایت یادگیری، تغییر و رشد در انسانها نهایت ندارد. هر چه بخواهد می‌تواند پیش رود و پیشرفت کند.

مثلن نقطه پایان و فارغ التحصیلی برای یک کار هنری مثل نقاشی،خطاطی،موسیقی، رقص، و ….. نیست. با اخذ یک مدرک یا جایزه حتی جایزه بین المللی کار آن فرد پایان نمی یابد و باز هم مشتاق تجربه های جدیدی می‌شود و ادامه میدهد.

در واقع اصل حرکت در درون تشنه ی انسانها رخ میدهد که با اقدام کردن و خلق کردن تا حدی این تشنگی رفع می‌شود اما فردا بیقرار سفری دیگر شروع به کار می‌کند تا با اقدامش، رشد بیشتری کند.

اما حیوان هر قدر پاداشهای بهتری هم بگیرد امکان و توان رشد نامحدود را ندارد و اصلن این تجارب برای او رشد به حساب نمی آیند. تنها تغییرات و عادتهای لذت بخش برای صاحبان آنهاست. که کلی وقت و روش را صرف ساختن او کرده اند.

همین حالا که در حال مکتوب کردن اندیشه هایم هستم بیشتر از اوقاتی که صرف مطالعه و خواندن کتابهای دیگران میکردم احساس تغییر و تحول میکنم اینکه چقدر در درونم برداشتها و تحلیل هایی دارم که فرصت لازم داشتند ابراز شوند.

ویدا فلاح

مرداد 1401

دیدگاه کاربران
 • آزیتا ناصح 25 مرداد 1401

  سلام خانم دکتر عزیز وقت به خیر
  چقدر مقاله ی بی نظیری است پُرمحتوا و مفید
  متشکرم.

 • سعیده 25 مرداد 1401

  خواندم و لذت بردم خانم دکتر عزیز ، چه خوبه که این بخش رو اضافه کردید . مشتاقم با قلم و اندیشه شما بیشتر آشنا بشم

 • 09102113979 25 مرداد 1401

  مقاله عالی بود وانسان به همان اندازه توانایی در یادگیری دارد وسیریدناپذیر است خدا کند که اینها را در راه درست وسالم بکار برد،سپاسگزار از شما وقلم توانایتان

 • لیلا طاهرانپور 25 مرداد 1401

  مثل جمله ی انسانم آرزوست دقیقا هم خوانی می کند با مقاله ی انسان ،انسان به دنیا نمی آید ، کاش بتوانیم جامعه ای بسازیم آگاه؛؛ ودائم درحال رشد وتغییر در خودمان باشیم و این باور را داشته باشیم تا آخرین لحظه ی عمرمان باید در حال یادگیری باشیم وبه آموز ش های که دیده ایم جامع عمل بپوشانیم

  • مدیر سایت 29 مرداد 1401

   ممنونم لیلا جان بسیار عالی عنوان کردی ممنونم از وقتی که گذاشتی

 • زهرااقایی 25 مرداد 1401

  چقدر خوب هست که مسیر رشد نامحدود هست.

 • Lida 25 مرداد 1401

  عالی بود. اسب اسب بدنیا می‌آید ولی انسان، انسان بدنیا نمی‌آید باید او. ا تعلیم داد تا انسان شود. چقدر زیبا تحلیل کردید.

  • مدیر سایت 29 مرداد 1401

   ممنونم از وقتی که گذاشتین و بازخورد خوبت عزیزم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.