آموزش‌ مهارت‌های زندگی

 

خانمی سوال پرسیدند: هفت سال است که ازدواج کرده ام، دو سال عقد بودیم، خانواده ی همسرم مخالف ازدواج ما بودند، اختلاف فرهنگی و مذهبی شدیدی داشتیم، خانواده ی همسرم با اینکه وضع مالی بسیار خوبی داشتند از ما هیچ حمایتی نکردند، ولی خانواده ی من تمامی مخارج ازدواج ما را حمایت کردند و حتی یک واحد آپارتمان هم به ما دادند.

همسرم بسیار آدم باهوشی است ولی اهل تلاش و کوشش نبود. پارسال به مدت چهار ماه منزل را ترک کردند و بعد از اینکه با اصرار من برگشت دل به رابطه نداد تمام تلاشم را برای حفظ ایشان انجام دادم، ولی دوباره منزل را ترک کرده و پیامی هم نمی دهد. من چکار باید بکنم؟

دکتر فلاح: اولا ازواج شما که با مخالفت خانواده ی همسرتان صورت گرفته و به اصرار شما و خانواده ی شما، ازدواج خوبی نبوده یعنی از همان ابندا اشکال داشته است. چون حمایت تنها حمایت مالی نبوده است. خانواده ی همسر شما خانواده ایی مذهبی و متدین بوده اند و این پسر یکسری باید و نباید و چهار چوب داشته است و حالا با دختری که به او علاقه دارد ازدواج کرده است، بعد از ازدواج متوجه ی اهمیت خانواده ی خود می شود و حالا دوست دارد به سمت خانواده ی خود برود ولی آنها طردش کردند بنابراین به یکسری از نیازهای روانیش پاسخ داده نمی شود.

شما خوشحال بودید که با توجه به مخالفت های اطرافیان او، او را به دست آورده اید. گاهی اوقات به دست آوردن کاری ندارد نگه داشتن مهم است. احتمالا آنقدر حمایت های خانواده ی شما زیاد بوده که به همسر شما به عنوان یک مرد این پیام را داد که تو به عنوان مرد نقشی نداری و من نقش تو را به عهده می گیرم و این مرد در کنار شما احساس اینکه  زندگی تشکیل داده را ندارد چون زندگیش را خانواده ی همسرش تشکیل داده اند. خانواده ی خودش هم که طردش کردند پس در این رابطه هویتی ندارد.

تعارض و کشمش درونی باعث می شود که تصمیم بگیرد که ترک کند و قطعا دنبال ضعف هایی در شما و خانواده ی شما می گردد که خودش را توجیه کند که تصمیمش، تصمیم درستی بوده و تمام آن جنبه های منفی زندگی مشترک با شما را مرور و بزرگنمایی می کند که احساس گناه هم نداشته باشد.

شاید به خاطر بچه دار نشدن هم شما به او پیامهایی دادید که این محیط برایش منبع ایجاد احساس بی ارزشی است.

روی حس ارزشمندی خودت کار کن. آیا می توانی بدون حمایت پدر و مادر با زندگی رابطه بگیری و بگویی من قربانی نیستم، من طرد نشدم. از مشاور کمک بگیرید و اطلاعات را صادقانه به او بدهید که یک جانبه نباشد و پرونده ی آن را ببندید.

بیش از این در رابطه ایی که تو را نمی خواهند و طردت کردند نمان.

برای اطلاعات بیشتر به دوره عزت نفس مراجعه کنید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *