به وب سایت جدید دکتر ویدا فلاح خوش آمدید...
0

دوره اصول تغییر – اصول تغییر خود

تغییر نهایی

دوره اصول تغییر خود ما را برای تغییر باورها، تغییر عادت ها و … آماده می کند. برای تغییر باورها، لازم است ابتدا نسبت به باورهایی که عمیقا در ما نهادینه شده آگاه شویم و آنها را شناسایی کنیم. شما می توانید درخصوص دوره بخشش، راز آرامش، دوره تفکر عقلانی (مدیریت بر باورها)، معجزه نوشتن و … می توانید برروی لینک کلیک کنید یا با شماره  ۸۸۸۴۰۰۵۶ -۰۲۱ تماس بگیرید.

ضرورت تغییر و فواید تغییر چیست؟

باورها نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا می‌‌کنند. باورهای ما زندگی ما را شکل می‌دهند. عادت‌های ما نیز نقش پررنگی در زندگی ما بازی می‌کنند. عادت‌های ما مسیر زندگی ما را تعیین می‌کنند و به شکلی آهسته و پیوسته ما را به سمت و سویی می‌برند که شاید آگاهانه تصمیم به رفتن به آنجا را نداشته باشیم. برای مثال، شما ممکن است دوست داشته باشید که به شکلی سالم پا به دوران سالمندی زندگی بگذارید. برای این هدف، لازم است عادت ‌ها و باورهای سالمی را در طول زندگی خود داشته باشید و اگر امروز آنها را ندارید، از همین امروز سعی کنید تا در خود تغییری اساسی ایجاد کنید و مسیر زندگی را آنچنان که مطلوب شماست رقم بزنید.

مهم نیست چند سال دارید، بدانید که هیچگاه برای تغییر دیر نیست. ما هر لحظه از هر روز زندگی، به واسطه محرک های درونی و بیرونی، به واسطه رویدادهایی که در اطرافمان اتفاق می افتند و به واسطه نتیجه گیری هایی که از این رویدادها می کنیم کمی تغییر می کنیم. این تغییرات، معمولا تدریجی و بسیار جزئی هستند. و فقط در طول زمان قابل تشخیص اند.

همچنین، این تغییرات عموما ناهوشیار و ناخواسته هستند و ما زمانی نسبت به آنها هوشیار می شویم که آنها در اعماق وجود ما جای گرفته اند. اما ما می توانیم مسیر تغییرمان را هوشیارانه انتخاب کنبم و به جای اینکه شرایط و محیط ما را تغییر بدهند، ما مسیر رشد و استعلا را برگزینیم و در آن قدم بگذاریم. در این صورت، لازم است که با اصول و روش های تغییر آشنا شویم تا بتوانیم این روش ها را در سطح افکار،باورها و عادت ها به کار ببندیم.

تغییر باورها یعنی چه؟

برای تغییر باورها، لازم است ابتدا نسبت به باورهایی که عمیقا در ما نهادینه شده آگاه شویم و آنها را شناسایی کنیم. یافتن منشا باورها به ما کمک می‌کند تا بهتر بتوانیم خودشناسی کنیم و برای تغییر این باورها اقدام کنیم. یکی از روش‌های پیدا کردن این باورها از طریق نوشتن است. البته شکل خاصی از نوشتن به ما در این تغییر کمک می‌کند. درواقع بخشی از اصول تغییر خود مربوط به تغییر باورها می باشد.

در عین حال، ما با ارزیابی رفتارهایمان نیز می‌توانیم به باورهایی که در پس هریک از این رفتارها هست دسترسی پیدا کنیم. این روش، نیاز به مشاهده‌گری و تیزبینی ما دارد که کمی زمان و حوصله می‌برد. یکی از عوامل اصلی در تغییر باورها، شناخت سازوکار باورهاست و اینکه چرا ما به باورهایمان وابسته‌ایم. این شناخت به ما در کل مسیر تغییر کمک بسیاری می‌کند.

تغییر عادت‌ها یعنی چه؟

آیا هرگز با احساس گرسنگی جلوی در یخچال ایستاده اید؟ آیا معمولا به سراغ یکی از غذاهایی که تضمین شده برای سلامتی شما بد است می‌روید؟ در دوره اصول تغییر و تغییر خود می توانید عادت های بد خود را ترک کنید.

شما در این مورد تنها نیستید، همه ما کم و بیش این کار را می کنیم. اینها عادات “بد” برخی از ما هستند و طبق تعریف، عادتها رفتارهایی هستند که ما به آنها خو گرفته‌ایم و به شکل ناخودآگاهی تکرارشان می کنیم، حتی وقتی که خودمان هم خوب می دانیم که برایمان ضرر دارند. اما به جای استفاده از کلمه “بد” ، بیایید آنها را عادت‌های “ناسالم” بنامیم – این عبارت دقیق‌تر و کم قضاوت‌تر است.

چه خواب مان نامنظم باشد، چه ورزش نکنیم، رژیم غذایی ناسالمی داشته باشیم یا الکل و سیگار زیاد مصرف کنیم – می دانیم که این موارد برای ما سالم نیستند. اما چرا ما با اینکه می‌دانیم انجام این کارها به نفع مان نیست،‌ باز هم به انجام آنها ادامه می دهیم – و به همان اندازه مهم، چگونه می توانیم این عادت‌ها را در خودمان تغییر بدهیم؟

 

در دوره اصول تغییر شما چه مواردی را یاد می‌گیرید:

تعریف تغییر از دیدگاه وجودگرایی

عوامل موثر در مسیر تغییر

موانع موجود در مسیر تغییر

شیوه‌های آسان‌کردن مسیر تغییر

تکنیک‌های تغییر در عادت‌ها

ذهن آگاهی و اثرات آن بر فرآیند تغییر

تنبلی در تغییر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت دوره 210,000 تومان
تعداد دانشجو : 6
مدت دوره: 0 هفته
امتیازی ثبت نشده است
راهنمای استفاده از دوره

  • استفاده از جلسات به ترتیب ارائه شده
  • انجام تمرینات ارائه شده در هر درس
  • نت برداری و نوشتن نکات مهم برای مرور بعدی
  • مرور مطالب به منظور درونی شدن و تغییر در سطح باورها
Admin bar avatar
مدرس

ویدا فلاح

دکتر ویدا فلاح روانشناس و مدرس مهارت های زندگی است که فعالیتش را در این حوزه از سال ۱۳۷۷به طور رسمی آغاز کرد.