آموزش‌ مهارت‌های زندگی

دوره – طلاق عاطفی

مدت
همه مراحل
24 درس
امتحان 0
36 دانش آموز

طلاق عاطفی به چه معنا است؟

در طلاق عاطفی، زن و شوهر به اوج بی تفاوتی نسبت به هم می رسند و بی‌تفاوتی آخرین مرحله رابطه‌شان با یکدیگر است. علت این بی‌تفاوتی، عمدتاً ریشه در عدم ارتباط عمیق و نزدیک بین زن و شوهر است، خواه این سردی در جنبه فیزیکی رابطه شروع شود یا در بخش کلامی، این می‌تواند به سایر بخش‌های رابطه سرایت کند اگر به موقع از آن جلوگیری نشود. در این رابطه، سردی حاکم می‌تواند باعث شود هریک از طرفین رابطه در خلوت خود فرو رود و دیگری را بیشتر و بیشتر از مرزهای صمیمیت و راحتی خود بیرون کند، تا جایی که دو نفر اگرچه در یک خانه و زیر یک سقف زندگی می‌کنند ولی به لحاظ فکری، عاطفی و حتی آنچه از هم می‌دانند، بسیار از هم فاصله داشته باشند.

طلاق عاطفی مکانیسم روانشناختی است که بعضی از همسران احساس می کنند ازدواج به تهدیدی برای رفاه آن‌ها تبدیل شده است. وقتی از نظر عاطفی از همسرتان طلاق می‌گیرید، احساسات خود را از ازدواج جدا می‌کنید. برای برخی از همسران این اتفاق قبل از طلاق می‌افتد. بیشتر طلاق ها یک طرفه است. به ندرت زن و شوهر می‌نشینند و با هم تصمیم می‌گیرند که طلاق بگیرند. به طور معمول همسری که قبلاً از نظر عاطفی از ازدواج جدا شده است درخواست طلاق می‌کند. آن همسر “طلاق عاطفی” را پشت سر گذاشته و اکنون قصد دارد به طور قانونی از همسر خود جدا شود.

 

رابطه عاطفی ضعیف بین زن و شوهر از چه زمانی شروع می‌شود؟

رابطه ضعیف در ارتباط عاطفی زن و شوهر، به سردی روابطی که یک زوج می‌توانند با هم داشته باشند منجر می‌شود، مانند رابطه روحی، جسمی، عاطفی و حتی کلامی؛ وجود این مشکل در یک رابطه باعث بی‌مهری و کم شدن محبت در خانواده و در نتیجه طلاق عاطفی می‌شود.

 

ریشه‌های طلاق عاطفی:

 1. نادیده گرفتن جنبه های مثبت زندگی
 2. عدم شناسایی خواسته‌ها، توقعات و ناتوانی در برآورده کردن آن‌ها
 3. نداشتن تفاهم
 4. نداشتن درک متقابل

 

نشانه‌های طلاق عاطفی :

 • کاهش شور و هیجان در زندگی
 • گذراندن وقت زیاد با فرزندان و غافل شدن از روابط بهینه زناشویی
 • عدم پذیرش مشکل یا ماندن در وضعیت سکوت
 • کاهش وابستگی به یکدیگر
 • سرزنش یکدیگر
 • به رخ کشیدن اشتباهات
 • فاجعه آمیز کردن مسائل کوچک
 • استفاده نکردن از روش‌های حل مسئله
 • افزایش تفریحات برون زناشویی و تمرکز بر مسائل بیرون از خانواده
 • فراموش نکردن گذشته و تکرار کردن آن‌ها
 • فاش شدن اسرار و اشتباهات همسران در بیرون از کانون خانواده
 • کاهش میزان نوازش کلامی، جسمی و روابط جنسی که موجب از دست دادن روابط عاطفی و وفاداری و زمینه ساز روابط فرا زناشویی می‌شود
 • عدم اعتماد به یکدیگر در حل مشکلات، یاس و ناامیدی در حل مسائل خانواده
 • عدم رسیدگی و پذیرش مسئولیت‎‌ها

 

علل طلاق عاطفی:

طلاق عاطفی معمولاً از توقعات و نارضایتی‌های طرفین رابطه نسبت به هم شروع می‌شود. انتظاراتی که به زبان آورده می‌شود و خواه غیرمنطقی و کنترل‌گرانه هستند. در واقع طرفین این رابطه یا به شدت کنترلگر هستند و یا به نیازها و خواسته‌های دیگری اهمیت نمی‌دهند. این یکی از اولین نشانه‌های شروع طلاق عاطفی است.

در مرحله بعد، ممکن است میان دو طرف دعوا و پرخاشگری رخ دهد و انتظاراتی که قبلا به آرامی مطرح می‌شد، حالا با فریاد بیان شود و آرامش و عشق ابتدای رابطه جای خود را به خشم دهد.

فردی که دچار طلاق عاطفی شده است به خواسته‌های افراد خانواده اهمیت کمتری می‌دهد و وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهد و مسئولیت‌های خود را در مقابل دیگر افراد خانواده به سردی و بی‌هیچ میل و رغبتی انجام می‌دهد.

روابطی که با گذشت زمان و گذر از این جریان منجر به متفاوت شدن خواسته‌ها، نگرش‌ها و نیازهای زن و مرد و متعاقب آن دور شدن آن‌ها از هم شده است که در چنین شرایطی تنها وجود انگیزه‌ای خاص می‌تواند دو نفر را به زندگی در کنار هم وادار کند. معمولاً این انگیزه نیز وجود فرزندان و در بعضی جوامع، مسائل خاص اجتماعی است. مسائلی که منجر به تحمل زندگی و ادامه آن می‌شود در حالی که این گونه زندگی هر لحظه آماده رخدادی جدید خواهد بود.

 

دوره طلاق عاطفی برای چه کسانی مناسب است

 • کسانی که قصد دارند تا رابطه‌ای جذاب و سالم داشته باشند.
 • کسانی که می‌خواهند رابطه سرد و بی‌تفاوت خود را بازسازی کنند.
 • کسانی که می‌خواهند رابطه سالم و عاشقانه‌ای داشته باشند.
 • کسانی که مایلند خودشان را در دراز مدت برای همسرشان جذاب حفظ کنند.

 

گزیده‌ای از سرفصل‌های این دوره

 1. طلاق عاطفی چیست؟
 2. نشانه های طلاق عاطفی چیست؟
 3. آسیب‌های ناشی از این نوع طلاق چیست؟
 4. طلاق عاطفی چه تاثیری بر فرزندان می گذارد؟
 5. چگونه می‌توانید رابطه‌تان را بهبود ببخشید و از نو بسازید؟
 6. و …

 

دوره‌های مرتبط

دوره – عزت نفس (مقدماتی)
دوره – عزت نفس (پیشرفته)
دوره – هوش هیجانی، هوش عاطفی
دوره – از رنجش تا بخشش (بخشش، راز آرامش)

 

راهنمای ثبت نام در دوره:

جهت عضویت در سایت، ابتدا باید با تکمیل فرم ثبت نام، حساب کاربری خود را بسازید.

اگر در سایت عضو هستید و حساب کاربری دارید، با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، خرید خود را ادامه دهید.

پس از تکمیل مراحل ثبت نام، دوره‌ی خریداری شده در پنل کاربری شما در بخش ”دوره‌های من” قابل مشاهده است.

دوره‌های خریداری شده همیشه در دسترس شما خواهد بود و می‌توانید بدون محدودیت آموزش‌ها را ببینید و از آن‌ها استفاده کنید.

پیشنهاد ما این است که جلسات را با فاصله ببینید و حتماً از آموزش‌ها یادداشت‌برداری کنید.

انجام تمرینات گفته شده، در روند رشد و تغییرتان نقش به‌سزایی دارد.

لازم به ذکر است که این دوره به صورت آنلاین قابل استفاده است و امکان دانلود وجود ندارد.

چنانچه در روند خرید، با سوالی مواجه شدید، با کارشناسان پشتیبانی و مشاوران آموزشی مجموعه تماس بگیرید.

شماره تماس پشتیبانی: 

تلفن:  88840056 – 021

تلفن:  88840057 – 021

شماره واتس‌آپ: 5804 257 0938

 

به شبکه‌های اجتماعی ما بپیوندید

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوب

آواتار کاربر

دکتر ویدا فلاح

دکتر ویدا فلاح روانشناس و مدرس مهارت های زندگی است که فعالیتش را در این حوزه از سال ۱۳۷۷به طور رسمی آغاز کرد.

4 پاسخ

 1. دوره طلاق عاطفی رو گذروندم (همراه همسرم) برای رابطه خودم با همسرم که عاشقانه شروع کردیم ولی مشکلاتی پیش رومون اومد که داشت رابطه رو خراب می کرد و این دوره کمکمون کرد باهم از نو صمیمی بشیم و حرف بزنیم و کدروت ها رو با حرف حل کنیم. ولی حسرت خوردم چون این دوره میتونست خیلی به پدر و مادرم که سالها با سردی و کدروت هایی که کم کم جمع شد و انقدر زیاد شد که دیگه با هم غریبه شده بودن کمک کنه. مادرم خیلی غصه می خورد از بی توجهی های پدرم و من و خواهرم هم از تنهایی مامان. ولی نمی دونستند. نمی دونم پدرم اگر اینها رو می دونست آیا دلش هم میخواست تغییر بکنه یا نه ولی مطمئنا مادرم تغییر می کرد و می فهمید خودشم نقش داره تو این دوری و میتونه اثر بذاره رو رابطه. حیف حیف که خیلی ها نمی دونند می تونند یاد بگیرند و مشکلات شون رو با راه حلهای ساده قبل از اینکه اوضاع وخیم بشه درست کنند. من ففکر می کنم این دوره رو هر زوجی که شروع می کنند رابطه شون رو باید بگذرونند و نه یک بار. هر سال یک بار باید بشینند و مرور کنند نکات رو تا نگذارند رابطه افت کنه و به یک جایی برسه که دیگه برگشت سخته و ممکن نیست. ای کاش اطلاع رسانی بشه. من از طریق یکی از دوستانم و اتفاقی با شما آشنا شدم و خیلی خوش شانس بودم که دقیقا وقتی بیشترین نیاز به کمک رو داشتم با شما آشنا شدم. اما خیلیا ممکنه ندونند و نشناسندتون. حیفه واقعا

 2. با سلام و عرض خسته نباشید:
  در دوران بسیار بدی بسر میبردم، دورانی که مدام کار من و همسرم شده بود سرزنش کردن و به دنبال مقصر گشتن، رابطه سردی بین ما بود و هیچ هیجانی در زندگی ما نبود. از این وضعیت خسته شده بودم و تصمیم گرفتم خودم به تنهایی برای ترمیم رابطه اقدام کنم. به پیشنهاد دوستان این دوره را شروع کردم. و با همون جلسات اول متوجه شدم که من هم در این سردی و بی هیجانی بی تقصیر نبودم. در حال حاضر در نیمه راهم و معجزات تمرینات شما را در همین مدت کوتاه دیدم. واقعا خوشحالم که توانستم در رابطه ام موثر باشم

 3. سلام فرشته نجات من
  جذابیت از دست رفته زندگیم رو مدیون شما هستم. خدارو شکر که با شما اشنا شدم و تونستم زندگیم رو باسازی کنم. با انجام تمرینات شما یاد گرفتم زندگیم را سالم و بدون هر گونه تنشی نگه دارم. ممنونم از شما

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *