آموزش‌ مهارت‌های زندگی

خود باوری

خود باوری چیست – راه های افزایش خودباوری و اعتماد به نفس

خود باوری کمک میکند تا اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و خیلی‌ ها نمی ‌توانند توانایی‌ های خودشان را باور کنند، چون دیگران آنها را باور ندارند. دوره های روانشناسی غیر حضوری دکتر فلاح مانند دوره عزت نفس، دوره رهایی از ترس، افزایش مهارت حل مشکلات زندگی، دوره ذهن آگاهی و … به شما در رسیدن به خود باوری کمک میکند.

بیاییم کمی ذهن خودمان را درگیر کنیم آیا تا به امروز برای ما اتفاق افتاده که برای انجام یک کاری تردید داشته باشیم و این مردد بودن به علت کم گرفتن توانایی‌های خودمان باشد؟
خودباوری یعنی اینکه ما نسبت به توانایی های خودمان آگاهی و شناخت داشته باشیم و بتوانیم به توانایی هایم اعتماد کنیم.

بنابراین ما ابتدا به سراغ خودشناسی می رویم، بحث سختی نیست فقط باید کمی بیشتراز قبل به شخص خودمان، علایقمان، احساساتمان، تواناییمان و خواسته‌هایمان بیشتر تمرکز و توجه کنیم.

وقتی دیگران ما را جدی می گیرند که در ابتدا خودمان ، شخصیت وجودیمان را باور داشته باشیم .ما اگراز نظردرونی به این موضوع نگاه می کنیم باید مسیر افکار و احساساتمان را اصلاح کنیم. من وقتی موفق هستم که که واقع‌بین باشم و مسئولیت رفتارهای خودم را بپذیرم. برای مثال اگر در جایی مرتکب اشتباه شد آن را قبول کند و در جهت اصلاح آن برآید. چنین شخصی خود را باور دارد و این دلیل موفقیت او است. یکی از ارکان مهم برای رسیدن به موفقیت خودباوری است. اما بسیاری از افراد نقش خودباوری در موفقیت را نادیده می‌گیرند.

چرا به خودباوری احتیاج دارید؟

خودباوری برای هر کسی ضروری است. تا حالا چند بار پیش آمده که کاری را که می‌خواستید نکرده‌اید یا چیزی را که دوست داشته ‌اید حتی امتحان نکرده‌اید، فقط به این دلیل که به قدر کافی خودتان را باور نداشته ‌اید؟

خیلی‌ ها نمی‌توانند توانایی‌ های خودشان را باور کنند، چون دیگران آنها را باور ندارند. ولی همانطور که الینور روزوِلت، استادانه بیان کرده‌ است: هیچ کس نمی‌تواند حس حقارت و ناتوانی را به شما القا کند، مگر این که خودتان با او موافق باشید. با این حال همیشه شک و تردید‌های ناخواسته، راه‌شان را به ذهن شما پیدا می‌کنند. مثل مهمان ناخوانده‌ای که چون یک بار از او پذیرایی کرده‌اید، دیگر دست از سرتان بر نمی‌دارند. تردیدهایی مثل:

 • واقعا می‌توانم این کار را بکنم؟
 • دیگران از من بهتر و باهوش‌ترند و صلاحیت بیشتری برای انجام این کار دارند.
 • اگر من این کار رابکنم یا این حرف را بزنم، دیگران چه فکری می‌کنند؟
 • نمی‌توانم خطر شکست را بپذیرم.
 • موفقیت برای دیگران است، نه برای امثال من!
 • تکنيک‌هايي وجود دارد که از طريق آن مي توان اعتماد به‌نفس را در افراد تقويت کرد و خودباوري را در آنها افزايش داد. يکي از اين تکنيک‌ها اين است که افراد کار خود را جدي بگيرند

افزایش اعتماد به نفس :

 • براي اينکه ديگران توانايي‌ هايتان را باور کنند قبل از هر چيز بايد خودتان به مهارت‌هاي وجودي ‌تان ايمان داشته باشيد
 • براي اينکه همه اطرافيان و آدم‌ هاي اطرافتان روي حرف شما حساب کنند و به عبارت ساده‌تر جدي فرضتان کنند بايد مجهز به اعتماد به‌نفس باشيد، اما رسيدن به اعتماد به‌ نفس هم يک‌شبه ممکن نيست. دکتر رسوليان برايتان از تکنيک‌هاي باورپذيري و افزايش اعتماد به‌نفس مي‌گويد که مي‌خوانيد.

خود باوری

اول خودتان را جدي بگيريد :

براي اينکه ديگران شما را جدي بگيرند ابتدا بايد خودتان شخصيت وجودي‌تان را جدي بگيريد و خودتان را باور داشته باشيد. براي رسيدن به اين هدف از 2 وجه بيروني و دروني مي‌توان اين موضوع را تحت بررسي قرارداد که در اين مورد وجه دروني آن از اهميت بيشتري برخوردار است.

اگر بخواهيم از بعد دروني به اين موضوع نگاه کنيم بايد روند افکار و احساساتمان را تغيير دهيم. فردي موفق است که واقع‌بين باشد و مسئوليت رفتارهاي خود را بپذيرد. براي مثال اگر در جايي مرتکب اشتباه شد آن را قبول کند و در جهت اصلاح آن برآيد. چنين شخصي خود را باور دارد و اين دليل موفقيت او است.

فرار از رنج رواني :

فردي که توانايي‌هاي خود را باور نداشته باشد به دستاوردهايي که آرزويش را دارد نمي‌رسد. چنين شخصي واقع‌بين نيست و به همين دليل مسئوليت خطاهاي خود را نمي‌پذيرد چون فکر مي کند اگر اشتباهات را گردن بگيرد باعث بروز نوعي درد و رنج ذهني و رواني در خود مي‌شود. به همين دليل اين گروه از افراد ترجيح مي‌دهند براي فرار از واقعيت، ديگران و شرايط بيروني را تنها دليل اشتباهاتشان معرفي و با اين کار خود را از فشار رواني خلاص کنند.

در اين شرايط اين‌طور براي خودشان توجيه مي‌کنند که چون ديگران آنها را باور نکرده‌اند آنها هم به موفقيت دست پيدا نکرده‌اند. اما بهتر است اين سوال را بپرسيم: «آيا خود شما توانسته‌ايد خودتان و توانايي‌هايتان را باور کنيد که انتظار آن را از ديگران داريد؟»

تکنيک‌ هاي باورپذيري :

تکنيک‌هايي وجود دارد که از طريق آن مي‌توان اعتماد به‌نفس را در افراد تقويت کرد و خودباوري را در آنها افزايش داد. يکي از اين تکنيک‌ها اين است که افراد کار خود را جدي بگيرند. براي مثال به کوچک‌ترين کاري که انجام مي‌دهند اهميت دهند و آن را جدي در نظر بگيرند. وقتي درون ذهنمان اين‌گونه فکر مي‌کنيم که کارهايي که انجام مي‌دهيم چندان مهم نيست و جزو کارهاي ارزشمند به حساب نمي‌آيد، تاثير زيادي در عدم باورپذيري‌مان دارد و در واقع باعث ايجاد حلقه معيوبي مي‌شود؛ يعني در فرد اين حس به وجود مي‌آيد که نه خود ارزشمند است و نه کاري که انجام مي‌دهد اهميت دارد.

در نتيجه اين افکار حس باورپذيري‌مان کم مي‌شود و سطح خود و توانايي‌هايمان را پايين مي‌آوريم. در حالي که اگر هر شخصي وظيفه و مسئوليتي که برعهده مي‌گيرد را جدي و مهم تلقي کند، جايگاه اجتماعي ‌اش افزايش پيدا مي‌کند.

وانمود کنيد اعتماد به ‌نفس داريد :

نحوه صحبت کردن و حرکات بدن يکي ديگر از راه‌هايي است که مي‌توان از طريق آن در ديگران تاثير گذاشت و به اصطلاح کاري کرد که اطرافيان شما را جدي در نظر آورند. تحقيقاتي که در اين زمنيه انجام شده نشان داده افرادي که اعتماد به‌نفس بالايي دارند معمولا سرشان را بلند مي‌کنند، نگاه چشمي متداوم‌تري با ديگران برقرار و با صداي بلند صحبت مي‌کنند. دقيقا حالات اين گروه از افراد شبيه ورزشکاري است که گلي را به ثمر رساند.

حتي نتايج نشان داد با انجام تقليدي اين حرکات هورمون‌هاي تستوسترون (ترشح اين هورمون هنگام قدرت افزايش مي‌يابد) و کورتيزول (هنگام استرس افزايش پيدا مي‌کند) در بدن انسان با تغييراتي همراه خواهد شد. يعني تغييرات هورموني اين گروه از افراد که به تقليد يا تظاهر اعتماد به ‌نفس مي‌پردازند، شبيه کسي بوده که در واقعيت اعتماد به ‌نفس بالايي داشته است.

بنابراين با به‌ کارگيري اين تکنيک‌ها يعني بلند صحبت کردن و با اعتماد به‌نفس رفتار کردن، مي‌توانيم حس باورپذيري را در خودمان ايجاد و تقويت کنيم و با اين راه‌حل اطرافيان نيز ما را جدي خواهند گرفت.

راه حل‌ های به خود باوری رسیدن :

 • خودباوری ، آموختنی است.
 • خودباوریمان را قدرتمند تصور کنیم .
 • واقع ‌بین باشیم.
 • تصویرسازی ذهنی کنیم.
 • تمرین بیشتر=نتیجه بهتر
اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Twitter
Facebook
LinkedIn
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

2 پاسخ

 1. تلقین این ایده که هر فرد با تلاش و کوشش به موفقیت میرسد و شکستها نباید مانع پیشرفت وی شود ممترین اصل خودباوری است اما تلاش و کوشش کورکورانه و بدون پایه علمی و تجربی بنتیجه نخواهد رسید لذا خودباوری ردر سایه علم و امیدواری حاصل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.