آموزش‌ مهارت‌های زندگی

رهایی از ترس – دوره آنلاین رهایی از ترس

مدت دسترسی
همه مراحل
53 درس
امتحان 0
68 دانش آموز

دوره رهایی از ترس به شما در کاهش ترس ها و نگرانی ها کمک شایانی خواهد کرد. ترس احساسی است که بدون شک برای همگی ما آشناست. بارها در شرایط مختلف این حس به سراغ شما آمده و وجود ما را فراگرفته است. زندگی سرشار از موقعیت‌ها و اتفاقاتی است که ممکن است باعث ایجاد این حس در ما شود. باید بدانید که دلیل بسیاری از شکست‌ های عاطفی، تجاری، تحصیلی و شغلی از ترس‌ های لانه کرده در وجود افراد نشات می‌ گیرد.

ترس چیست و چرا می ترسیم؟

ترس معمولا زمانی تجربه میشود که ما احساس خطر می کنیم و یا در مواجهه با چیزی ناشناخته قرار می گیریم. براساس تعریف «ترس از سازوکارهای بقا است و معمولاً در پاسخ به یک محرک منفی خاص روی می‌دهد.»

ترس احساسی است که همه ما آن را می‌شناسیم. انسان‌ها از آن به‌عنوان حسی ناخوشایند یاد و از آن دوری می‌کنند، چراکه این احساس طبیعتاً زمانی ظاهر می‌شود که خطری درونی یا بیرونی ما را تهدید می‌کند. این احساس به شکل علایم مختلف جسمی و روانی ظاهر می‌شود، مانند تپش قلب، تنگی نفس، احساس گُر گرفتگی، سرخ شدن صورت، ترشح زیاد عرق و غیره.

چه عواملی باعث ترس در ما می شوند؟

ترس معمولاً هنگامی روی می‌دهد که ما احتمال درد را پیش‌بینی می‌کنیم. برای مثال ما می‌دانیم که اگر از ارتفاع بلندی پرت شویم، ممکن است آسیب ببینیم و دچار درد شویم. یا اگر حیوان وحشی‌ای در مقابل‌مان ظاهر شود ممکن است به ما آسیب بزند و باز هم دچار درد شویم. از سوی دیگر، ترس از آنچه تاکنون تجربه نکرده‌ایم و اصطلاحاً برای ما ناشناخته است نیز روی می‌دهد، مثلن ترس از تاریکی چون نمی‌‌دانیم در پس این تاریکی چه چیزی نهفته است یا ترس از مرگ.

رایج ترین ترس هایی که در زندگی حس می کنیم؟

 • ترس از مرگ
 • ترس از تنهایی
 • ترس از پیر شدن
 • ترس از ارتفاعات
 • ترس از ناتوانی در حل مشکلات
 • ترس به جامانده از گذشته

ترس از مرگ چیست؟

ترس از مرگ یکی از ریشه ‌ای ‌ترین احساسات سالم است. ترس از مرگ به شما کمک می‌کند که بتوانید امید به زندگی خود را افزایش دهید و قدر زندگی خود را بدانیدعلل ترس از مرگ، مثل خود مردن، مبهم و گسترده است و هرکس برای خود دلیلی دارد. ترس از مرگ می‌تواند خود را به شکل‌های مختلف مانند اضطراب بیماری، اختلالات اضطرابی، افسردگی و… خود را نشان دهد.

ترس از تنهایی چیست؟

ترس از تنها ماندن نام‌ های مختلفی چون اتوفوبیا، مونوفوبیا و خودبیزاری دارد. این ترس از تنها ماندن معمولا تاثیر قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی فرد دارد. می‌تواند منجر به حملات وحشت شود، فرد را از عزیزانش دور کند و زندگی فرد را به کلی نابود کند. علائم این مشکل معمولا تنگی نفس، نفس‌نفس زدن، نامنظم شدن ضربان‌قلب، عرق کردن، حالت‌تهوع و احساس عمومی ترس است.

ترس از پیر شدن چیست؟

ترس از پیر شدن به نظر شما نسبت به مفهوم پیری بستگی دارد. پیری در فرهنگ ما نشانی از خردمندی و با تجربگی بوده و حتی افراد در دعاهای خود برای دیگری از اصطلاح “الهی پیر شوی” استفاده می کردند که نشان از آرزوی آنان برای رسیدن به مرحله دلنشین تجربه ها و پختگی‌های دوران پیری بوده است. اما وقتی این مفهوم جای خود را به ضعف، سستی و ناتوانی جسمانی می ‌دهد، فرد پیر شدن را مساوی با از دست دادن جایگاه اجتماعی و توانمندی های جسمانی خود برای خانواده و بازار کار تلقی می کند، بنابراین از پیری می ترسد.

منظور از ترس به جامانده از گذشته چیست؟

علم روانشناسی تایید می‌ کند که یک تجربه ناخوشایند یا ترسناک در گذشته در شرایط مختلف می‌ تواند منجر به این واقعیت شود که فرد همچنان به تلاش برای فرار از وضعیت مشابه ادامه دهد و اگر فرار غیرممکن باشد، از ترس شدید شکایت می کند. برای مثال ممکن است در گذشته از پله ها افتاده باشید و ذهن شما افکار پر از ترسی نسبت به پله داشته باشد تا جایی که حتی ممکن است استفاده از پله را ترجیح ندهید.

عکس ‌العمل های رایج در برابر ترس چیست؟

ترس معمولا در انسان دو عکس العمل غریزی به همراه دارد: جنگ یا گریز. جنگ به این معناست که فردی که دچار ترس می‌شود به ترس خود غالب شده و با عامل ایجاد کننده ترس روبرو می‌شود تا سعی در از بین بردن آن کند. این واکنش می‌تواند همراه با درگیری فیزیکی، جدال یا مواردی مشابه باشد. از سوی دیگر فردی که با عامل ایجاد ترسش نمی تواند روبرو شود گریز را انتخاب میکند که این گریز همان فرار کردن یا کمک خواستن از دیگران را می‌تواند شامل شود.  در مواردی که فرد از شدت ترس اختیار هیچ عکس العملی را ندارد، ممکن است فرد از حال برود و در شدیدترین حالت آن سنکوب کند.

چگونه از ترس رهایی یابیم؟ (رهایی از ترس)

ترس در حالت ملایم و زودگذرش یکی از عوامل بقای ماست و برای بقا ضروری است. فردی که از هیچ چیز نمی ترسد به احتمال بیشتری جان خود را به خطر می اندازد و احتمال بقایش از دیگر افرادی که ترس را تجربه می کنند کمتر است. اما اگر ترس به طور مشهودی در ما زیاد باشد (از موارد زیادی بترسیم) یا طولانی باشد‌(یعنی مدت زمان های طولانی ترس را تجربه کنیم) در این صورت باید اقدامی در جهت رفع این ترس مزمن انجام دهیم، چرا که در غیر این صورت ترس می تواند عملکرد ما را در زندگی مختل کند و اجازه ندهد از لحظات عمرمان لذت ببریم.

به این منظور، روش های مختلفی برای روبرویی با ترس و شناخت علل ترس در درون ما و همچنین عبور از ترس به طوری شدت آن کاهش یافته یا به طور کامل از بین برود در این طوره مطرح می شود و آموزش داده می شود تا به شما کمک کنیم تا ترس های عمیقی که ریشه در ناخودآگاه شما دارند را شناسایی و درمان کنید.

در آموزش رهایی از ترس می‌آموزیم:

 

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] چرا می ترسیم؟

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] تفاوت ترس و اضطراب

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] فوبیا و انواع آن

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] درمان فوبیا

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] چگونه با ترس و اضطراب روبرو شویم؟

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] آیا از پیری، تنهایی یا از دست دادن عزیزانتان می ترسید؟

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] ترس چه زمانی مفید است؟

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] آیا می دانید ترس یا هیجانات منفی ماندگار چه تاثیراتی بر بدن مان دارد؟

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””] آیا می دانید جامعه چگونه در ما ترس ایجاد می کند؟

[wpfa5s icon=”arrow-circle-left” class=”” unprefixed_class=””]  هوش هیجانی چگونه به ما کمک می کند تا ترسمان را مالک شویم؟

 

راهنمای ثبت نام در دوره

پس از انتخاب دوره گزینه ثبت نام را بزنید

اگر در سایتمان حساب کاربری دارید پس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبورتان خرید را ادامه دهید

در غیر اینصورت با تکمیل فرم اطلاعات، حساب کاربری خود را بسازید و خرید را انجام دهید.

پس از خریدتان، دوره ی خریداری شده در کاربری شما در بخش ” دوره های من” قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است که این دوره به صورت آنلاین قابل استفاده است و امکان دانلود برای آن وجود ندارد.

و بلافاصله پس از خریدتان دوره برایتان باز می شود اما نکته مهم این است که این دوره همیشه در دسترس شماست و شما می توانید بارها بارها جلساتتان را ببینید و محدودیت زمانی برایتان وجود ندارد.

پیشنهاد ما این است که جلسات را با فاصله ببینید و حتما از جلسات نت برداری کنید

و انجام تمرینات گفته شده در دوره، در روند رشد و تغییرتان نقش بسزایی دارد.

اگر در حین دوره برایتان مشکل یا سوالی پیش آمد می توانید در سایت برایمان بنویسید و یا برای گرفتن مشاوره برای انتخاب دوره مناسب می توانید با شماره های 88840056-7 تماس بگیرید.

آواتار کاربر
دکتر ویدا فلاح روانشناس و مدرس مهارت های زندگی است که فعالیتش را در این حوزه از سال ۱۳۷۷به طور رسمی آغاز کرد.

6 پاسخ

 1. دوره فوق العاده ای بود. من از کودکی ترس و اضطراب زیادی داشتم از موضوعات مختلف که با روش های مختلف درمانی سعی کرده بودم حلشون کنم ولی هر وقت تو تنگنا قرار می گرفتم ترس ها دوباره برمیگشت. این دوره کمک کرد با تغییر نگاهم و دیدم ترس هام رو بپذیرم و اینطوری کاهششون بدم. دوره خیلی موثری هست که من به هر کسی که از ترس مزمن رنج می بره توصیش می کنم.

  1. درود بر شما
   از اینکه دوره فوق برای شما مفید واقع شده بسیار خوشحالم هموطن
   میخواستم بپرسم روش ثبت نام در دوره و استفاده از اون چطور هست؟
   چونکه بنده هم مدتی هس دچار استرس و ترس و اضطراب هستم هرچند نسبت به ابتدا بهتر شدم منتها همواره دنبال روش های موثر روبرو شدن منطقی با ترس‌هایم هستم

   1. سلام دوست عزیز
    دوره رهایی از ترس به شما کمک میکند تا ترسهایتان و ریشه آنها را بشناسید و با آنها به صلح و پذیرش برسید.
    برای نحوه ثبت نام و شرکت در این دوره میتوانید با شماره های پشتیبانی در ارتباط باشید.

 2. بهترین و مفیدترین دوره ایی که گذراندم. خدارو شکر برای آگاهی که پیدا کردم و تونستم بر ترسم غلبه کنم. این دوره خیلی از مشکلات دوران کودکی که همچنان همراه من بود را برطرف کرد.
  این دوره را گذراندم و همچنان گوش میدم و چقدر هم حالم را خوب کردو به من قدرت داد تا من جدیدی بسازم.

 3. درود استاد عزیزم
  چه خوب که با شما آشنا شدم و توانستم در دوره های شما شرکت کنم، با ترسهایی که باعث اضطراب من میشد رو به رو شدم و توانستم آنها را شناسایی کنم و در حال حاضر ترسهایم کمتر و کمتر شدن از شما ممنونم که در این راه به من کمک زیادی کردین.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *