آموزش‌ مهارت‌های زندگی

مدیریت اضطراب

مدیریت اضطراب برای کاهش اضطراب و در نهایت درمان آن

مدیریت اضطراب درواقع راهکارهای عملی برای کاهش اضطراب و اثرات ترس بر اضطراب را به شما آموزش می دهد. و باید بدانید که اضطراب بخشی عادی از زندگی می باشد به عنوان مثال، شما ممکن است قبل از یک مصاحبه شغلی یا ایراد سخنرانی در جمع احساس اضطراب کنید. در کوتاه مدت، اضطراب باعث افزایش تنفس و ضربان قلب شما می شود، و جریان خون را به سمت مغز هدایت می کند. دوره هایی چون مدیریت استرس، رهایی از ترس، هوش هیجانی در زمینه مدیریت اضطراب به شما کمک خواهد کرد کافیست برروی لینک کلیک کنید.

علایم و نشانه های متداول بروز اضطراب عبارتند از:

 • تغییر عادات تغذیه
 • ناتوانی در انجام تکالیف و کارها در زمان مشخص
 • ناتوانی در تمرکز کردن
 • تنش
 • سردرد
 • گرفتگی عضلات
 • تغییر خلق و خو و تحریک پذیری
 • بروز اختلالات خواب

برای مدیریت اضطراب چه کارهایی می توانید انجام دهید:

 • خواب شبانه کافی برای مدیریت اضطراب خیلی لازم است.
 • احساسات خود را تحت نظر داشته باشید. از حال و هوای روزانه خود یادداشت بردارید و نسبت به علائم هشدار اختلال اضطراب گوش به زنگ باشید.
 • ذهن خود را پاکسازی کنید. برای این کار در ساعات بیداریِ طول روز، فواصل زمانی کوتاهی را برای جدا شدن از هر آنچه به شما استرس می‌دهد انتخاب کرده و این زمان‌های کوتاه مدیتیشن (مراقبه) کنید یا به موسیقی آرام بخش گوش دهید. این دو کار بسیار برای پاکسازی ذهن مفیدند.
 • در صورت نیاز از پزشک و روان درمانگر کمک بگیرید. به خصوص اگر سابقه خانوادگی ابتلا به اضطراب و افسردگی دارید.
 • تحرک و فعالیت بدنی خود را بیشتر کنید. ورزش منظم موجب آزادسازی و ترشح اندروفین‌ها در بدن می‌شود که ترکیبات شیمیایی طبیعی برای ایجاد احساس خوب هستند. حداقل در پنج روز از هفته روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کنید.
 • رژیم غذایی سالم رکن اصلی آرامش و سلامت روان است. وعده‌های اصلی غذایی را از دست ندهید. همچنین مصرف کافئین را محدود کنید چرا که در تشدید اضطراب و حملات پانیک (حملات ترس و وحشت) نقش دارد.
 •  از به تعویق انداختن کارها بپرهیزید. به تعویق انداختن مسئولیت ها و کارها تا دقایق پایانی می تواند بیشتر از زمانی که تکالیف و مسئولیت ها را به موقع انجام دهید اضطراب ایجاد کند. به تعویق انداختن کارها، تکالیف و مسئولیت ها می تواند تاثیر مستقیمی بر کیفیت کار، خواب و خلق و خوی تان بگذارد.

مدیریت اضطراب

با ترس هایتان روبرو شوید :

بعضی از درمانگرها دریافته ‌اند که یکی از سلاح‌ های کلیدی در نبرد با استرس، توانایی مواجهه با ترس‌های‌مان است. اضطراب تا حدود زیادی ناجوری بین تهدید دریافت‌شده و توانایی دریافت شده شما برای غلبه بر آن است. بنابراین اگر یادبگیرید که زودتر و مکررا با ترس‌ های‌تان روبرو شوید، می‌توانید بر آنها غلبه کنید. از ارتفاع می‌ترسید؟ در یک کلاس ضخره‌نوردی یا باشگاه بولدرینگ ثبت نام کنید و خودتان را به مبارزه و چالش عادت دهید.

از خود بپرسید: چه می‌شود اگر :

واقعا از چه چیزی تا این حد می‌ترسید؟ یکی از معروف ‌ترین تکنیک‌هایی که درمانگرها برای مهار احساسات منفی از آن استفاده می ‌کنند این است که بیمار را وادار به پرسش از خود می‌ نمایند. بیشترین ترس من واقعا از کجا می آید؟، چقدر احتمال دارد که رخ بدهد؟، اگر رخ داد چگونه با آن مواجه خواهم شد؟. خودتان را به بدترین سناریو ممکن بکشانید، با این‌ کار می‌توانید واقعیت را تا حدود بسیار زیادی قابل کنترل کنید.

به هم ریختگی ‌های ذهن خود را برای مدیریت اضطراب مرتب کنید :

به‌ هم ‌ریختگی جسمی برابر است با به‌ هم‌ ریختگی روانی و ذهنی. فضای کاری درهم‌ریخته و نامرتب آسایش را مختل می‌کند و این حس، که کارمان هیچ‌ وقت تمام نخواهد شد را به ما القا می‌کند. بنابراین ۱۵ دقیقه از وقت خود را صرف مرتب کردن محل زندگی یا کار خود نمایید و سپس عادت کنید که همه چیز را تمیز و عاری از هرگونه عنصر اضطراب‌زا نگاه دارید. این کار به شما کمک خواهد کرد منطقی فکر کنید و در نتیجه هیچ جای اضطرابی برای شما باقی نخواهد ماند.

برای درمان اضطراب نفس عمیق بکشید :

یک ابزار مفید برای درمان اضطراب و جلوگیری از حملات اضطرابی و ترس شدید، تنفس است. تنفس نشان‌گر بسیار خوبی است که میزان اضطراب شما را در طول روز نشان می‌دهد. نفس‌های کوتاه و سطحی نشان‌دهنده‌ی وجود استرس و اضطراب در مغز و بدن است. اما در مقابل، نفس کشیدن آگاهانه به همراه تنفس بلند و عمیق کمک می‌کند تا پیام‌هایی به مغز فرستاده شود که مغز را از تشویش و اضطراب دور کند.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *