آموزش‌ مهارت‌های زندگی

ویژگی های افراد مهرطلب
مهرطلبی یا مهربانی دو ویژگی شخصیتی متفاوت هستند که در ظاهر کاملاً شبیه هم به نظر می رسند. افراد مهرطلب در واقع، شخصیتی ناسالم دارند و در
نوعی تله شخصیتی به نام «تله اطاعت » گیر کرده اند. در این مقاله، به بررسی کامل ویژگی های افراد مهرطلب می پردازیم. پس ما را تا انتها دنبال کنید.

فرد مهرطلب کیست؟
افراد مهرطلب، افرادی هستند که به دیگران محبت های زیاد، بی مورد و غیرعادی می کنند. این افراد که مدام در تلاشند تا دیگران را از خودشان راضی نگه دارند، اغلب در کودکی مورد نوازش های شرطی قرار می گرفته اند، یعنی به خاطر کارهای خوبی که انجام می داده اند، مورد نوازش یا محبت قرار می گرفته اند. بنابراین، در بزرگسالی همیشه در تلاش هستند که تایید اطرافیانشان را دریافت کنند. افراد مهرطلب با این توجیه که « من فقط می خواهم آدم خوبی باشم» یا « نمی خواهم خودخواه باشم» اجازه می دهند تا دیگران از آن ها سوء استفاده کنند. افراد مهرطلب ویژگی های خاصی دارند که عبارت اند از:
فقدان مهارت نه گفتن
افراد مهرطلب، فاقد قدرت نه گفتن هستند. به دلیل این که خواسته های دیگران را مهم تر و ارجح تر از خواسته های خودشان می بینند. این افراد با گذشت زمان، تحت فشار عصبی شدیدی قرار می گیرند. افراد مهرطلب قدرت نه شنیدن نیز ندارد، زیرا می ترسند نه بشنوند. بنابراین، هیچ زمانی از دیگران درخواستی ندارند.
تعارف و تظاهر
افراد مهرطلب اهل تظاهر کردن و تعارف کردن هستند. چون دوست دارند در جمع ها خاص باشند و مورد تایید دیگران قرار بگیرند. این افراد طاقت کم توجهی از سوی دیگران را ندارند. دوست دارند در جمع ها مرکز توجه داشتند واگر این انتظارشان برآورده نشود، طلبکار و پرتوقع می شوند.
دروغگویی
ویژگی دیگر مهرطلب ها، دروغگویی آن ها است. افراد مهرطلب چون توان بازگو کردن حقیقت را ندارند، معمولاً برای خوشایند دیگران متوسل به دروغگویی می شوند. اگر از این افراد راجع به موضوعی نظرخواهی شود، چون به ناراحت شدن دیگران اهمیت زیادی می دهد، هیچ گاه حقیقت را نمی گویند و با صداقت رفتار نمی کنند.
بیماری های روان تنی
از آن جا که افراد مهرطلب، افرادی مضطرب و پراسترس هستند، در مقطعی از زندگیشان، دچار اختلالات هیجانی و بیماری های روان تنی می شوند. مشکلات گوارشی، کمردردهای مزمن، سردردهای میگرنی و التهاب مفاصل از جمله این بیماری هاست.
عزت نفس
افراد مهرطلب احساس حقارت می کنند و بر این باور هستند که از دیگران کمتر، پایین تر و بدتر هستند. این افراد خصوصاً وقتی در تنگنا قرار می گیرند، تصور بسیار بدی نسبت به خودشان پیدا می کنند و این تصور، اعتماد به نفس آن ها را پایین می آورد.
فقدان قدرت اظهارنظر
شخصیت مهرطلب به راحتی اظهارنظر نمی کند. عضو حزب باد است و استقلال فکری ندارد. او همواره با ابهام و شک و تردید صحبت می کند و در صورت تایید نشدن از سوی دیگران، به سرعت تغییر عقیده می دهد. قادر به ابراز وجود نیست و از حق خود دفاع نمی کند.
ترس ها و تردید ها
افراد مهرطلب از تنها ماندن، طرد شدن و قضاوت شدن می ترسند. همواره ناراضی و غمگین هستند و انتظار دارند دیگران درکشان کنند.
احساس مسئولیت در قبال دیگران
آگاهی از این که رفتار شما بر دیگران تاثیر می گذارد، یک ویژگی مثبت است. اما اگر فکر می کنید شما وظیفه دارید یا قادر به شاد کردن دیگران هستید، یکی از نشانه های وجود مهرطلبی است. هر فردی تنها مسئول احساسات خودش است و نه دیگران.
عذرخواهی کردن
اگر یک نفر از فرد مهرطلب ناراحت یا عصبانی باشد، این مسئله می تواند او را کاملاً به هم بریزد و اعتماد به نفسش را پایین بیاورد. افراد مهرطلب اغلب بیش از حد خود را سرزنش می کنند و می ترسند که دیگران نیز آن ها را سرزنش کنند. به همین دلیل، این افراد مدام در حال معذرت خواهی کردن از دیگران و بسیار وابسته به تایید آن ها هستند.
نادیده گرفتن احساسات خود
افراد مهرطلب وقتی احساساتشان در روابطی که دارند جریحه دار می شود، هرگز درباره آن ها صحبت نمی کنند. خودتخریبی، انکار کردن خشم و غم، سرزنش کردن خود بابت اتفاقی که فرد مقصر آن نبوده و احساس شرمساری از ویژگی های افراد مهرطلب است.
افکار سمی و مخرب افراد مهرطلب
• من باید خوب و خوشایند باشم و هیچ وقت نباید کسی را نادیده بگیرم یا احساساتش را جریحه دار کنم.
• همیشه این دیگران هستند که نیازها و خواسته هایشان بر خواسته ها و نیازهای من مقدم است.
• اگر نتوانم رضایت دیگران را جلب کنم، پس خوب و دوست داشتنی نیستم.
زندگی با افراد مهرطلب
• افراد مهرطلب ذره ای استقلال و آزادی فردی ندارند و این حالت می تواند در طولانی مدت برای شریک زندگیشان بسیار کسل کننده شود.
• افراد مهرطلب نه تنها قادر به خوشبخت کردن طرف مقابل نیستند، بلکه با رفتارهای به ظاهر فداکارانه شان می توانند زندگی را برای همسر یا اطرافیانشان بسیار سخت کنند.
• در زندگی با افراد مهرطلب، انرژی، فردیت، هویت، آرامش و امنیت از شما گرفته می شود و چون همه چیز در قالب مهربانی اتفاق می افتد، قادر نخواهید بود که از فرد مهرطلب راحت فاصله بگیرید.
• مهرطلب ها نیاز به تایید دائمی دیگران دارند و اگر تایید نشوند، احساس رضایت و آرامششان را به طور کامل از دست می دهند.
• فرد مهرطلب معمولاً فردی حسی و احساسی است. یعنی فکور نیست و نمی تواند با تفکر و استدلال تصمیم بگیرد و عمل کند.
چگونه بر مهرطلبی غلبه کنیم؟
اگر می خواهید بر مهرطلب بودنتان غلبه کنید، آگاهی از رفتارهای مهرطلبانه ای که انجام می دهید، گام نخست است.
مهربانی به دیگران کار خوب و پسندیده ای است اما مهربانی برخلاف مهرطلبی، از کسب تایید و رضایت دیگران ناشی نمی شود و انگیزه اصلی آن این است که بتوانیم اوضاع را برای شخص دیگری بهتر کنیم. بنابراین، قبل از ارائه هر کمکی به دیگران، ابتدا به نیت خود و احساسی که آن کار در شما ایجاد می کند، فکر کنید. آیا این کار را برای کسب تایید از سوی دیگران انجام می دهید یا هدفتان تنها کمک به آن فرد است؟ اگر هدفتان کسب تایید است، فعلاً بهتر است از انجام آن کار خودداری کنید.
برای کمک کردن به دیگران، به انرژی و منابع احساسی نیاز دارید. اگر مراقب خودتان نباشید، نمی توانید برای دیگران نیز کاری انجام دهید. بنابراین، این نکته را درک کنید که اولویت دادن به نیازهای خودتان، به هیچ عنوان کاری خودخواهانه نیست.
شرط مهرطلب نبودن این است که شما در هر صورت، کار درست را انجام دهید، چه دیگران کارتان را تایید کنند یا نکنند، چه خوشحال بشوند یا نشوند، چه شما را خوب بدانند یا بد قلمداد کنند، در هر شرایطی، ملاک شما می بایست درست بودن کارتان باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می کنیم در دوره تله مهر طلبی، کمالگرایی و استحقاق خانم دکتر ویدا فلاح، روانشناس و مدرس مهارت های زندگی شرکت کنید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *