0

چرا ذهن آگاهی لازم است ؟ اصلا ذهن آگاهی یعنی چه ؟

وقتی سوال می شود چرا ذهن آگاهی لازم است و ذهن آگاهی به چه دردی می خورد دقیقا مثل این است که سوال شود دیدن برنامه های زنده خوب است یا از قبل آماده شده و آرشیوی؟ البته این قیاس چندان هم کامل نیست چون در حالت واقعی دنیای اطراف ما بی اعتنا به شکل آگاهی ما ، درحال پخش دائم صحنه های جدید و تازه است و ما برای زنده ماندن در این هستی بسیاری مواقع مجبوریم به صحنه های تازه و به روز واکنش درست نشان دهیم.

این چشم باز یک غریبه نیست. از جنس آشنایی قدیمی است که همه چیز را می بیند و از هیچ چیز دلگیر نمی شود. این چشم همیشه باز با هیچ کس دشمن نیست. کنجکاو است و صمیمی و از همه مهم تر شجاع است و مقتدر و از دیدن هیچ چیز حتی ضعیف ترین نقطه ضعف های درون انسان روی گردان نیست. این چشم همیشه باز اسمش هم اسم خود ماست. در حقیقت خود واقعی ماست. او ذهن آگاهی ماست. از دوره هایی که در این خصوص به شما کمک میکند عبارتند از دوره ذهن آگاهی، مدیتیشن ذهن آگاهی و تفکر عقلانی می باشد.

قبل از اینکه ذهن آگاهی اتفاق بیافتد بیداری و هشیاری ما دستکاری شده و نیمه خواب است. واکنش های ما از قبل شرطی شده و برنامه ریزی شده است و ما به قول اینترنتی ها به جای اینکه آن لاین باشیم شاهد برنامه های زنده تلویزیون زندگی باشیم ، آف لاین هستیم و برنامه های آرشیوی و قدیمی مربوط به گذشته را نظاره می کنیم.

ذهن آگاهی چیست؟

عدم وجود تمرکز در افراد، کم شدن توجه و پرش فکر و … این‌ها مواردی است که شاید در روز چند بار به آن برخورد کنید و ندانید علت چیست، بطور مثال دوست دارید بر روی موضوعی یا کتابی تمرکز کنید، اما نمی‌توانید، این موضوع برمی گردد به یک عنوان ساده با نام؛ ذهن آگاهی! ذهن آگاهی یعنی ؛ آگاه بودن از افکار، رفتار، هیجانات و… که ما باعث کنترل آنخا می شویم.

ذهن آگاهی روشی مدرن برای فرار از خیالات و اقامت در زمان اکنون است. شکلی متفاوت از نگاه به زمان اکنون و حضور دائم در الان. گرچه شاید بتوان معادل‌های فارسی دیگر و شاید بهتری برای mindfulness یافت، اما شاید ذهن آگاهی ترجمه مناسبی برای آن باشد. ما در این مطلب ضمن معرفی ساده، ولی کاملی از فرایند ذهن آگاهی، قصد داریم نکاتی را بیان کنیم که می‌تواند در رسیدن به آرامش و لذت بردن عمیق و بیشتر از زندگی، رهایی از نگرانی آینده و همچنین حسرت‌های گذشته و همچنین بالا بردن راندمان کاری، تاثیر مثبت داشته باشد.
انسان همواره در جستجوی خود بوده است، اما گاهی در زندگی دچار روزمرگی‌های فراوانی شده و درنتیجه خود را فراموش کرده ‌است.

آگاهی همواره در دسترس ماست به شرطی که بتوانیم از آن بهره ‌‌مند شویم. این امری مهم است که بتوانیم در میان تمام روزمرگی‌ها و مشغله‌های زیاد امروزی از قدرت درون خودمان غافل نشویم و از این قدرت درون در راه رسیدن به آرزوها وخواسته‌ هایمان بهره بجوییم و قدرت درون خودمان را باور کنیم و فراموش نکنیم که هیچ‌گاه قدرت ذهن را دست کم نگیریم و بدانیم که قدرت ذهن انسان بسیار بالا است، این در حالی است که بسیاری از انسان ها از قدرت ذهن خود بی خبرند، لازم است بدانید که برای آن که بتوانید از قدرت ذهن خود به صورت بهینه استفاده کنید، باید آن را به سمت هدفی که دلخواه شماست هدایت کنید و از قدرت ذهن خود در جهت درست بهره گیرید.

چرا ذهن آگاهی لازم است

تاثیر ذهن آگاهی بر سلامتی چیست؟

درخصوص سوال چرا ذهن آگاهی لازم است ؟ باید بدانید که با استفاده از ذهن آگاهی، می‌توان آگاهی هشیارانه‌ لازم برای افکارمان به وجود بیاوریم که به ما کمک می‌کند اقدام مؤثری در اهداف سلامتی‌مان داشته باشیم. برای مثال اگر شما سعی دارید که فردی با ذهنیت مثبت باشید، به شما کمک می‌کند که از هرگونه افکار منفی که به ذهن خطور می‌کند، جلوگیری کنید. ذهن آگاهی یک مهارت است و همانطور که مهارت‌ها تمرین می‌شوند و پیشرفت می‌کنند، آنها را بهتر به کار می‌بریم.

همچنین شما می‌توانید از رفتار خود آگاهی داشته باشید نه اینکه صرفاً یک عمل ذهنی انجام دهید. به عنوان مثال اگر یک رژیم غذایی جدید دارید و ناگهان به سمت کابینت می‌روید تا یک آب نبات چوبی را بردارید متوجه کار خود می‌شوید و جلوی خود را می‌گیرید.

چگونه قدرت درون خود را فعال کنیم ؟

اگر شناخت درستی از قدرت درون داشته باشید، آگاهانه و به طور موثر می‌توانید از آن در مسیر‌های گوناگون زندگی خود استفاده کنید و موفقیت‌های بزرگی در کارنامه خود ثبت کنید. در این بخش می‌خواهیم به راهکار‌های افزایش قدرت درون بپردازیم. برای تقویت قدرت درون اولین گام اساسی این است که باور کنید شما خود نیز یک خالق هستید. برای این منظور احتیاج دارید که خودتان را از بالا نگاه کنید و خود را دوست داشته باشید.

قدرت ذهن چیست؟

یکی از عوامل تاثیرگذار در مسیر موفقیت انسان، قدرت ذهن او است. ذهن ( mind ) مجموعه ای از آرزوها، احساسات و تخیلات انسان می‌باشد و برخلاف مغز هیچگونه ماهیت مادی ندارد. قدرت ذهن انسان بسیار مهم و ارزشمند است. از نمونه‌های قدرت ذهن می‌توان به غلبه بر بیماری‌های جسمی یا روحی اشاره کرد، در واقع اگر بتوانید قدرت ذهن خود را بر روی چیزی که می‌خواهید به دست آورید، متمرکز کنید، زندگی شما به طرف رسیدن به آن هدف حرکت خواهد کرد، کافیست انرژی منفی را از خود دور کنید و مثبت نگر باشید تا به اهمیت قدرت ذهن پی ببرید.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *