0
02188840056

خویشتن داری چیست ؟ فواید خویشتن داری را بیشتر بشناسید!

خویشتن داری و یا مهار خویشتن (خود کنترلی) هسته اولیه اعتماد به نفس است و در واقع فضیلتی است که به فرد یاد می دهد رفتارهایش را تنظیم کرده و خود را با واقعیت منطبق کند. پس چه خوب است که یاد بگیریم چگونه خویشتن خود را مهار کنیم و این یادگیری را از آغاز راه یعنی از کودکانمان شروع کنیم تا در آینده دچار مشکل نشویم. دوره هایی در خصوص افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس و تفکر عقلانی برای شما وجود دارد که به این موضوع کمک میکند کافیست برروی لینک کلیک کنید.

خویشتن داری یعنی چه ؟

خویشتن داری یک مکانیسم درونی است و باعث می‌شود که هر فکر و عمل زیان آوری به عمل تبدیل نشود. خویشتن داری یکی از مهارت های زندگی به افراد یاد می‌دهد که رفتارهایشان را کنترل کنند و خود را با محیط و واقعیت تطبیق دهند.

مهارت خویشتن داری یعنی چه ؟

مهارت خویشتن داری یا مهار نفس مهارتی اکتسابی است که باعث می‌شود افراد بتوانند ارضای خواسته‌های خود را به تعویق بیندازند و رفتارهای عجولانه نشان ندهند. تقویت مهارت خویشتن داری تاثیرات مفید فراوانی همچون افزایش اعتماد به نفس، انعطاف‌پذیری، همدلی و غیره برای فرد به همراه دارد. بهتر است که خویشتن داری از کودکی به افراد آموزش داده شود چرا که در این صورت در فرد نهادینه شده و تبدیل به یک ویژگی می‌شود.

خویشتن داری

فواید خود کنترلی یا خویشتن داری :

داشتن هوش هیجانی بالا یکی از ویژگیهای بارز افرادی است که در زندگی خود موفق هستند و می توانند تاثیرات مثبت و به سزایی بر دیگران داشته باشند. خویشتنداری یکی از مشخصات بارز چنین افرادی است .

بسیاری از افراد اسیر و تسلیم محض امیال گذرای خود هستند و با اینکه ممکن است بدانند با ارضاء این امیال در دراز مدت به خود و دیگران آسیب می زنند ، از روی عادت و نه از روی اراده رفتار می کنند و سپس دچار عذاب وجدان شده و احساس گناه به آنها دست می دهد.

  •  امكان اصلاح سریع اشتباهات و جبران آن
  • افزایش بهره ‌وری
  • گسترش عدالت اجتماعی
  • خویشتن داری در مقایسه با نظارت‌ های بیرونی، بسیار کم هزینه است

اهمیت خود کنترلی :

صرف نظر از اینکه ما چه کاری انجام می‌دهیم (کار فیزیکی یا تصمیم‌های ذهنی)، اهمیت خویشتن داری در رسیدن به نتایج مطلوب، بر کسی پوشیده نیست. اگر احساسات بر ما غلبه کنند، طبیعتا منطق کم‌ رنگ می ‌شود و تصمیماتی که می‌گیریم، احتمالا تصمیمات سازنده‌ای نخواهند بود.

لازمه‌ خویشتن داری این است که احساساتمان را در همه حال تحت کنترل داشته باشیم. ما باید تصمیمات خود را بر پایه‌ منطق و بدون ترس، اتخاذ کنیم. چرا که ترس یک حس است و جزو منطق و عقل به حساب نمی‌آید. عدم توجه به اهمیت خویشتن داری می‌تواند شعور، اعتماد به نفس و نوع قضاوت ما را به خطر بیندازد.

آموزش رسیدن به خود کنترلی برای کودکان :

اين مهارت در عين سادگي نيازمند قدرت و شجاعت است. مي توان به راحتي فهميد که براي يک کودک خوردن شيريني قبل از شام، چشم پوشي از تماشاي تلويزيون قبل از خواب، داد نزدن به هنگام عصبانيت، دعوا نکردن با خواهر و برادر کوچک تر دشوار است. والدين با درخواست انجام اين کارها و توضيح مفهوم خويشتن داري مي توانند بلافاصله پس از يک رفتار مثبت به وي بگويند: «آفرين که تلويزيون تماشا نکردي! دعوا نکردي، داد نزدي و … خويشتن داري به خرج دادي» با اين کار در واقع کودک ياد مي گيرد که قبل از انجام هر کاري فکر کند و کم کم اين شعار در خانواده نهادينه مي شود که هميشه اول فکر کنيم، بعد عمل کنيم.

فرآيند رسیدن به خويشتن داري :

  • تعيين اهداف و استانداردها
  • اقدامات رفتاري
  • خودارزيابي
  • مديريت خود
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.