0

هوش هیجانی یا EQ را بیشتر بشناسید!

هوش هیجانی یا EQ توانایی شناسایی ، استفاده ، درک و مدیریت احساسات به روشی موثر و مثبت است. EQ بالا به افراد کمک می کند تا ارتباط بهتری برقرار کنند ، اضطراب و استرس خود را کاهش دهند.

توجه : کاربر گرامی دوره هایی چون هوش هیجانی، مدیریت استرس و مدیریت اضطراب و تفکر عقلانی شما را در پرورش هوش هیجانی و کم کردن استرس ها در تصمیم گیری های مهم کمک خواهد کرد، کافیست کلیک کنید.

آیا تا به حال به برخی از تصمیمات مهمی که در زندگی خود گرفته اید فکر کرده اید و می پرسید “من به چه فکر می کردم؟” یا “آیا من واقعاً این کار را کردم و چرا؟” عدم استفاده از هوش هیجانی ممکن است مقصر آن تصمیمات و اقدامات بد باشد.

هوش هیجانی ما بر کیفیت زندگی ما تأثیر می گذارد زیرا بر رفتار و روابط ما تأثیر می گذارد. EQ مترادف با خودآگاهی است زیرا به ما امکان می دهد زندگی خود را با قصد ، هدف و خودمختاری انجام دهیم. بسیاری از ما در زندگی تصمیم گیری های مهم را بر اساس شرایط فعلی خود طی می کنیم.

ما ممکن است آنها را فراتر از توانایی خود برای تغییر درک کنیم ، بنابراین گزینه ها و راه حل های خود را محدود می کنیم. وقت گذاشتن برای تأمل و بررسی اینکه چرا تصمیم می گیریم کاری را انجام دهیم که ما را قادر می سازد زندگی هایی را تعیین کنیم که با توجه به اهداف آگاهانه ما انجام می شود نه تنها شرایط. توسعه EQ می تواند موفقیت ما را بسیار تحت تأثیر قرار دهد.

هوش هیجانی به شما کمک می کند روابط قوی تری برقرار کنید ، در مدرسه و کار موفق شوید و اهداف شغلی و شخصی خود را بدست آورید. همچنین می تواند به شما کمک کند تا با احساسات خود ارتباط برقرار کنید ، قصد را به عمل تبدیل کرده و درباره آنچه بیشترین اهمیت را برای شما دارد آگاهانه تصمیم بگیرید.

هوش هیجانی یا EQ

هوش هیجانی یا EQ معمولا توسط چهار ویژگی تعریف می شود:

خودمدیریتی : شما قادر به کنترل احساسات و رفتارهای تکانشی هستید ، احساسات خود را به روش های سالم مدیریت می کنید ، ابتکار عمل می گیرید ، تعهدات را دنبال می کنید و با شرایط تغییر یافته سازگار می شوید.

خودآگاهی : شما احساسات خود و نحوه تأثیر آنها بر افکار و رفتار خود را می شناسید. نقاط قوت و ضعف خود را می دانید و اعتماد به نفس دارید.

آگاهی اجتماعی : شما همدلی دارید. شما می توانید احساسات ، نیازها و نگرانی های افراد دیگر را درک کنید ، نشانه های احساسی را انتخاب کنید ، از نظر اجتماعی احساس راحتی کنید و پویایی قدرت را در یک گروه یا سازمان بشناسید.

مدیریت روابط : شما می دانید که چگونه می توانید روابط خوب را برقرار کرده و حفظ کنید ، برقراری ارتباط واضح ، الهام بخشیدن و تأثیرگذاری بر دیگران ، کار تیمی خوب و مدیریت تعارض

چرا هوش هیجانی مهم است؟

همانطور که می دانیم ، باهوش ترین افراد نیستند که در زندگی موفق ترین هستند. شما احتمالا افرادی را می شناسید که از نظر تحصیلی درخشان هستند و در عین حال از نظر اجتماعی در کار یا روابط شخصی خود ناتوان هستند. توانایی ذهنی یا ضریب هوشی شما (IQ) به تنهایی برای دستیابی به موفقیت در زندگی کافی نیست. ضریب هوشی شما می تواند به شما کمک کند وارد دانشگاه شوید ، اما این هوش هیجانی شما است که به شما کمک می کند استرس و احساسات را هنگام مواجه شدن با امتحانات نهایی خود مدیریت کنید. ضریب هوشی و هوش هیجانی به طور هم زمان وجود دارند و وقتی از یکدیگر تأثیر می گیرند بسیار موثر هستند.

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *