آموزش‌ مهارت‌های زندگی

تفکر مثبت - مثبت اندیشی

تفکر مثبت (مثبت اندیشی) چه تفکری است و چگونه بتوانیم مثبت فکر کنیم؟

تفکر مثبت یا مثبت اندیشی شما را برای رسیدن به آرامش و رضایت درونی یاری میکند. برای بسیاری از افراد،‌ حفظ آرامش هنگام وقوع اتفاقات ناخوشایند رویایی دست‌نیافتنی به‌نظر می ‌رسد. شاید دیدن کسی که در شرایط بحرانی لبخند می ‌زند، دور از تصور عموم باشد، اما واقعیت این است که همه می‌ توانند به این تفکر مثبت دست یابند. فقط کافی است برخی عادت ‌ها را در خود نهادینه کنید تا از این نعمت بهره‌ مند شوید. از دوره هایی مرتبط با مثبت اندیشی می توان به مدیریت استرس، مدیریت اضطراب، تفکر عقلانی و هوش هیجانی اشاره کرد. کافیست برروی لینک کلیک کنید.

مثبت اندیشی یعنی چه؟

در واقع داشتن تفکر مثبت یعنی چشم پوشیدن از جنبه های منفی که در زندگی وجود دارد و افرادی که مثبت می اندیشند، نگاه خود به زندگی را طوری تنظیم کرده اند که شاد تر باشند. افرادی که مثبت می اندیشند از چالش های زندگی فرار نمی کنند. بلکه با دید و نگاه مثبت به سمت آن ها حرکت می کنند.

مثبت اندیشی یک نوع رویکرد ذهنی و عاطفی است که باعث می‌گردد فرد در هر موقعیتی بر جنبه روشن قضیه تمرکز نماید و بر این باور باشد که توانایی مقابله با هر نوع مشکلی را دارا ‌باشد. فردی که دارای تفکر مثبت ‌باشد، همواره به دنبال شادی، سلامتی و موفقیت است و حتی در موقعیت‌های دشوار نیز در جستجوی یک نکته مثبت می‌باشد. در مقابل، اگر فردی مثبت اندیش نباشد، در هر موقعیتی تنها بر جنبه‌های منفی تمرکز کرده و همواره بدترین‌ها را انتظار دارد.

اما فرد مثبت اندیش حتی در شکست ‌ها نیز به دنبال فراگرفتن درس است. آن‌ها همواره از خود می‌پرسند: این تجربه چه درسی برای من دارد؟ مثبت اندیشی یک حالت ذهنی است که به خود فرد و نحوه مواجهه او با وقایع جهان هستی بستگی دارد. افراد مثبت اندیش شادی خود را به عوامل بیرونی گره نمی‌زنند بلکه این شادی در درون آنها سرچشمه می‌گیرد و تبدیل به منبع عظیم انرژی برای آنها در مقابله با مشکلات می‌گردد. علیرغم اینکه مثبت اندیشی حالتی ذهنی و درونی است، اما خبر خوب این است که این مهارت آموختنی است و با تمرین می‌توانید مثبت اندیشی را در خود تقویت نمایید.

شما تمایل دارید نیمه خالی لیوان را ببینید یا نیمه پرآن را؟

شما احتمالا در طول زمان پرسش های زیادی شنیده اید پاسخ شما ارتباط مستقیمی با تفکر مثبت دارد. اینکه آیا شما نگاه مثبت به زندگی دارید یا نگاه منفی. مثبت اندیشی نقش مهمی را در روانشناسی مثبت بازی می کند. یک زیرشاخه، برای مطالعه اینکه چه چیزی مردم را خوشحال و راضی می کند، ایجاد شده است. محققان دریافته اند که تفکر مثبت می تواند به مدیریت استرس کمک کند و حتی می تواند درمجموع، نقش مهمی را در سلامتی وخوب بودن شما بازی کند.

اهمیت تفکر مثبت :

تفکر مثبت ایده ‌ای است که با آن می‌توانید زندگی‌تان را با داشتن نظری مثبت نسبت به اطراف خود تغییر دهید. به نظر این ایده نرم و پفکی است اما در واقعیت مشکلی بزرگ برای بسیاری از افرادی است که باور دارند تفکرات خوب دنیا را تغییر نمی دهند و بنابراین تمام ایده را رد می‌کنند. با این حال تحقیقات نشان می‌دهد که تفکر مثبت اساس علمی دارد. شما نمی‌توانید دنیا را تغییر دهید اما می‌توانید نظر و واکنش خود را نسبت به آن متغیر سازید. و اینگونه نوع احساس در مورد خود و سایرین تغییر می‌کند و در نهایت تأثیر زیادی بر روی سلامتی ‌تان دارد.

فواید داشتن تفکری مثبت :

  • طول عمر
  • کاهش استرس
  • میزان پایین تر افسردگی
  • افزایش مقاومت در برابر سرما خوردگی
  • مدیریت بهتر استرس و مهارت مقابله با آن
  • کاهش خطر مرگ قلبی عروقی
  • افزایش رفاه فیزیکی
  • سلامت روانی بهتر

 

به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید:

دکتر ویدا فلاح در اینستاگرامدکتر ویدا فلاح در تلگرامدکتر ویدا فلاح در آپاراتدکتر ویدا فلاح در یوتیوبدکتر ویدا فلاح در فیسبوک

اشتراک گذاری:
Telegram
WhatsApp
Email
Facebook
Print
به ما در شبکه های اجتماعی بپیوندید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *