0

تفاوت عصبانیت با پرخاشگری در چیست ؟

تفاوت عصبانیت با پرخاشگری بر کسی پوشیده نیست. بین احساس عصبانیت و رفتار پرخاشگرانه خیلی تفاوت هست به صرف اینکه عصبانی هستید نباید به خودتان اجازه پرخاشگری بدهید. همه انسان ها به دلایل مختلفی دچار خشم و عصبانیت می شوند ابتدا شما ریشه این خشم را در خود جستجو کنید سپس با راهکار های کنترل خشم می توانید عصبانیت و خشم خود را مدیریت کنید.

توجه : کاربر گرامی چنانچه مقاله را مطالعه کرده اید و یا فردی هستید که می خواهید خشم و پرخاشگری تان را کنترل کنید (حتی نیاز به مدیریت خشم برای فرزندانتان دارید) به شما توصیه میکنیم تا برای آموزش کنترل خشم دوره های غیر حضوری روانشناسی اصول گفتگو، هوش هیجانی، بخشش راز آرامش، رهایی از ترس، مدیریت استرس، تفکر عقلانی و شیوه برخورد با افراد پرخاشگر را بررسی کنید. تنها کافیست برروی لینک هر دوره کلیک کنید

تفاوت عصبانیت با پرخاشگری

جوانان چه زمانی احساس خشم و عصبانیت می کنند؟

  • ناامید شده باشد
  • به آن توجه نشده باشد
  • خجالت زده یا تحقیر شده باشد
  • تجربه بی عدالتی
  • از نظر جسمی ناخوشایند باشد (خسته ، گرسنه یا درد)
  • تلاش برای کنترل شرایط
  • هنگام تجربه درد (از جمله ترک مواد)

دلایل پرخاشگری و عصبانیت یک فرد:

عوامل ژنتیکی یا فیزیولوژیکی : بعضی از افراد به راحتی تحریک می شوند

تاثیرات رشد و بلوغ : در دوره بلوغ یک نوجوان احساساتی قوی مانند عصبانیت ، دچار نوسانات بیشتری می شود

تجربه آسیب روحی در کودکی : تجربه ضربه روحی به ویژه در اوایل کودکی اغلب می تواند کسی را دچار اختلال در سیستم استرس کند که تنظیم خشم را با چالش بیشتری روبرو می کند.

عوامل درونی و روان شناختی : بعضی از افراد در مورد چگونگی رفتار دیگران یا چگونگی اتفاقات دیدگاه های سفت و سخت دارند و یا انتظارات نامعقول دارند.

تفاوت عصبانیت با پرخاشگری :

خشم احساسی عادی است که همه در زمان های مختلف تجربه می کنند. در واقع ، این یک واکنش طبیعی در برابر تهدید است که به خود کمک می کند تا از خود محافظت کنیم یا برای خود ایستادگی کنیم. همچنین می تواند برای ایجاد انگیزه در افراد برای رویارویی با چالش ها یا ایجاد تغییر مفید باشد.

بیشتر اوقات خشم و عصبانیت به عنوان واکنش به افکار یا احساساتی مانند صدمه، ناامیدی، نگرانی، حسادت ، گیجی ، طرد ، خجالت یا ناتوانی اتفاق می افتد. باید بدانید که داشتن احساس عصبانیت مشکلی ندارد. آنچه مهم است نحوه کنار آمدن و ابراز احساس عصبانیت می باشد. خشم که به خوبی کنترل نشود ، می تواند بر روابط و همچنین سلامت جسمی و عاطفی تاثیر بگذارد.

عصبانیت یک احساس است و پرخاشگری یک رفتار است. با این حال، اغلب این دو را اشتباه می گیرند و در شرایط مختلف مردم خشم خود را بهانه ای برای رفتار پرخاشگرانه می دانند.

احساس عصبانی می تواند اندورفین را آزاد کند که ماده شیمیایی قدرتمندی در بدن است. این هجوم انرژی می تواند به افراد کمک کند تا خود را از احساس غم و اندوه و آسیب دیدگی راحت کنند. با این حال ، خیلی از افراد با پرخاشگری می خواهند احساسات اساسی خود را مانند آسیب روحی، ترس و … بپوشانند.

پرخاشگری یک انتخاب است. فقط به این دلیل که احساس عصبانیت می کنید به شما اجازه نمی دهد با دیگران بد رفتار کنید.

افراد پرخاشگر، دیگران را مقصر عصبانیت خود می دانند. “این تقصیر تو است که مرا دیوانه کردی” ، موضوع مشترک است. آنها مسئولیت احساسات یا رفتارهای خود را بر عهده نمی گیرند.

اگر در کنترل خشم خود مشکل دارید ، یاد بگیرید احساس عصبانیت خود را از رفتارهای پرخاشگرانه جدا کنید. اگر می خواهید روی رابطه خود کار کنید ، انتخاب کنید که دیگر رفتار پرخاشگرانه نداشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *